Niemcy wzywają do porozumienia z Trumpem. Merz: Musimy osiągnąć szybki rezultat

8 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
»

2025-07-03 14:58, akt.2025-07-03 16:25

publikacja
2025-07-03 14:58

aktualizacja
2025-07-03 16:25

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał w czwartek Unię Europejską do jak najszybszego zażegnania sporu celnego ze Stanami Zjednoczonymi. Minister finansów Lars Klingbeil oświadczył natomiast, że głównym priorytetem rządu Merza jest powrót niemieckiej gospodarki na ścieżkę wzrostu.

 Musimy osiągnąć szybki rezultat
 Musimy osiągnąć szybki rezultat
fot. LUDOVIC MARIN / Reuters / / FORUM

"Zrobimy wszystko, aby utrzymać Stany Zjednoczone po naszej stronie. Ale musimy również przygotować się na to, że zmniejszy się zaangażowanie Ameryki w Europie" - powiedział Merz.

Podczas konferencji banków spółdzielczych, w której uczestniczył też minister finansów, szef niemieckiego rządu zastrzegł, że dla gospodarki kraju niezwykle istotna jest ochrona takich gałęzi przemysłu, jak motoryzacja, produkcja stali i branża farmaceutyczna.

Kanclerz dał również do zrozumienia, że Komisja Europejska powinna do przyszłej środy (9 lipca) zawrzeć porozumienie celne z USA. Tego dnia mają bowiem wejść w życie cła zapowiedziane przez prezydenta USA Donalda Trumpa, wynoszące nawet 50 proc.

"Musimy osiągnąć szybki rezultat. Lepiej szybko i prosto, niż długo i skomplikowanie, a negocjacje trwają miesiącami" - zauważył Merz.

Kanclerz podkreślił, że osiągnięcie porozumienia wcale nie musi oznaczać akceptacji polityki prowadzonej przez Trumpa. "Tak, wątpliwości co do tego, czy w dłuższej perspektywie mamy wspólne interesy z USA, istnieją i mogą być nawet uzasadnione" - przyznał Merz.

Szef resortu finansów zaznaczył natomiast, że głównym priorytetem rządu w Berlinie jest powrót gospodarki Niemiec na ścieżkę wzrostu. "Najważniejsza rzecz to utrzymanie miejsc pracy w naszym kraju i zapewnienie ludziom bezpieczeństwa" - oznajmił Klingbeil. Poinformował, że środkami do osiągnięcia tego celu będą inwestycje, reformy strukturalne i konsolidacja budżetu.

Od ponad dwóch lat niemiecka gospodarka jest w recesji. Prognozy na bieżący rok mówią o wzroście, który jednak nie przekroczy 0,3 punktu procentowego. Władze w Berlinie obawiają się, że nałożenie dodatkowych ceł przez USA będzie kolejnym bolesnym ciosem dla gospodarki państwa.

Szefowa KE: celem jest zawarcie do 9 lipca porozumienia ramowego dotyczącego handlu z USA

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w czwartek, że jej celem jest osiągnięcie porozumienia ramowego dotyczącego handlu z USA do 9 lipca, kiedy upływa termin zawieszenia amerykańskich ceł. Kwestie szczegółowe miałyby zostać opracowane później.

"Dążymy do porozumienia ramowego, bo przy takiej skali handlu (między UE a USA - PAP), (wypracowanie - PAP) szczegółowego porozumienia w 90 dni byłoby niemożliwe" - powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej w Aarhus z okazji rozpoczęcia duńskiej prezydencji w Radzie UE.

9 lipca upływa 90-dniowe zawieszenie ceł, ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Jeżeli do tego czasu nie uda się wypracować porozumienia, import z UE do USA może zostać objęty nawet 50-procentowymi taryfami.

Bruksela i Waszyngton prowadzą obecnie rozmowy, aby wypracować kompromis. Równolegle UE przygotowuje się na scenariusz niepowodzenia negocjacji i - jak powiedziała w czwartek von der Leyen - "wszystkie opcje są na stole".

Na początku maja KE przedstawiła listę amerykańskich towarów o wartości 95 mld euro, które miałyby zostać objęte cłami, jeśli nie dojdzie do porozumienia handlowego i USA nałożą na UE zapowiadane taryfy. Na liście znalazły się m.in. samoloty, samochody, whiskey i wina. (PAP)

mws/ ap/ piu/ szm/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: Polityka celna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło