Zmiany w przychodniach już działają. Tak nowy system zapisów może wpłynąć na kolejki do lekarzy

6 godziny temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Zmiany w przychodniach już działają. Tak wyglądają zapisy po nowemu

Celem zmian jest ograniczenie sytuacji, w których pacjenci zapisują się do kilku kolejek jednocześnie, a potem nie odwołują wizyt. Dzięki nowemu systemowi łatwiej będzie śledzić dostępne terminy i szybciej dostać się do lekarza.

Nowe harmonogramy będą prowadzone w specjalnej aplikacji AP KOLCE. To narzędzie pozwoli Narodowemu Funduszowi Zdrowia na bieżąco sprawdzać, ile osób czeka na wizytę i jak długo. Co ważne – Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nowe zasady nie będą dodatkowym obciążeniem dla placówek. Wręcz przeciwnie – mają uprościć ich obowiązki.

Czytaj też: Rusza nowy program badań w przychodniach. Lekarka: wielu Polaków dostanie specjalną ankietę.

Dodatkowy plus dla pacjentów? Dzięki systemowi będą otrzymywać SMS-y z przypomnieniem o zbliżającej się wizycie.

Poniżej sprawdzisz dokładny harmonogram i listę poradni, jakie są objęte zmianami. Są to m.in. placówki diabetologiczne, neurologiczne, nefrologiczne oraz urologiczne.

Dziennik Ustaw

Dziennik UstawMinisterstwo Zdrowia / dziennik ustaw

Zmiany dotyczące zasad sprawozdawczości są korzystne dla pacjentów. Przejście ze sprawozdawczości miesięcznej na prowadzoną w czasie rzeczywistym wpłynie na poprawę monitorowania czasu oczekiwania na wybrane świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Pacjenci z większej liczby świadczeń AOS otrzymają wiadomość od NFZ, która przypomni im o terminie wizyty lub badania — powiedział Medonetowi Paweł Florek z Biura Komunikacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z kolei w uzasadnieniu rozporządzenia czytamy, że: "Umożliwi to bieżące monitorowanie prawidłowości prowadzenia list oczekujących, prowadzenie szczegółowych analiz czasu oczekiwania na wizytę. Fundusz chce też wyeliminować przypadki wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie. Analiza danych z aplikacji AP KOLCE zagwarantuje kompletność, aktualność i wiarygodność pozyskiwanych informacji na temat kolejek do specjalistów".

Przeczytaj źródło