Zmiany w egzekucji z nieruchomości. Normą ma być licytacja elektroniczna

1 tydzień temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-19 12:54

publikacja
2025-06-19 12:54

Podczas egzekucji z nieruchomości priorytetem będzie licytacja elektroniczna, przewidują założenia projektu przygotowanego przez resort sprawiedliwości, które znalazły się w wykazie prac rządu. Obecnie zasadą jest prowadzenie tradycyjnej licytacji publicznej.

Zmiany w egzekucji z nieruchomości. Normą ma być licytacja elektroniczna
Zmiany w egzekucji z nieruchomości. Normą ma być licytacja elektroniczna
fot. Burdun Iliya / / Shutterstock

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego dotyczący tej kwestii jest kolejną z szeregu zmian deregulacyjnych zgłaszanych przez poszczególne resorty. Zgodnie z wykazem prac legislacyjnych i programowych rządu, zamieszczonym na stronie KPRM, zmiana miałaby zostać przyjęta przez Radę Ministrów jeszcze w drugim kwartale tego roku.

Przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej zostały wprowadzone do Kpc we wrześniu 2021 roku.

Wówczas jednak - zgodnie z dodanym zapisem w Kpc - zastrzeżono, że "sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej przeprowadza się na wniosek wierzyciela". "Wniosek o dokonanie w drodze licytacji elektronicznej może zostać złożony także w razie złożenia wniosku o wyznaczenie ponownej lub drugiej licytacji" - dodano w przepisie.

Dlatego - jak zwraca uwagę Ministerstwo Sprawiedliwości - zgodnie z obecnym brzmieniem Kpc licytacja elektroniczna może zostać przeprowadzona jedynie na wniosek wierzyciela, a jeżeli wierzyciel takiego wniosku nie złoży, przeprowadzana jest licytacja publiczna.

"Proponowana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zmierza do odwrócenia dotychczasowej zasady i przyznania priorytetu licytacji elektronicznej" - zaznaczono w założeniach projektu.

W związku z tym po dokonanej zmianie to "licytacja publiczna następowałaby jedynie na żądanie wierzyciela albo co najmniej jednego wierzyciela, w przypadku, gdy licytacja z nieruchomości następuję na zaspokojenie więcej niż jednego wierzyciela".

"Za taką zmianą przemawia postępująca elektronizacja sądowego postępowania egzekucyjnego oraz wzgląd na skuteczność egzekucji sądowej z nieruchomości. Zebrane w tym zakresie doświadczenia wskazują na większą skuteczność licytacji elektronicznych" - przekonuje MS w uzasadnieniu zmiany zapowiedzianej w wykazie prac rządu.

Opracowaniem projektu ze strony resortu sprawiedliwości zajmuje się wiceminister Arkadiusz Myrcha.

Planowana nowelizacja jest kolejnym rozwinięciem dotychczasowego systemu elektronicznych licytacji. Najwcześniej wprowadzono elektroniczne licytacje ruchomości, np. samochodów. Przepisy dające taką możliwość weszły w życie w 2017 r., później jeszcze trwały prace nad stworzeniem i udoskonaleniem sytemu informatycznego. (PAP)

mja/ mmu/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: Nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło