Zlecenie i działalność gospodarczą doliczą do stażu pracy. A co z umową o dzieło?

2 tygodni temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Jakim jesteś inwestorem? Sprawdź, czy działasz jak Warren Buffett

Katarzyna Wiązowska2025-06-15 06:00redaktor Bankier.pl

publikacja
2025-06-15 06:00

Od 2026 roku czas przepracowany na umowie-zlecenie oraz własnej działalności gospodarczej ma być wliczany do stażu pracy. Nad takim projektem pracuje właśnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Czy mają na to szanse również osoby wykonujące swoje obowiązki zawodowe w ramach umowy o dzieło?

Zlecenie i działalność gospodarczą doliczą do stażu pracy. A co z umową o dzieło?
Zlecenie i działalność gospodarczą doliczą do stażu pracy. A co z umową o dzieło?
fot. Krakenimages.com / / Shutterstock

Projekt zmian w Kodeksie pracy przygotowywany przez ministerstwo zakłada, że do stażu pracy będą zaliczane również okresy przepracowane na umowie-zlecenie oraz własnej działalności gospodarczej. Ma to znaczenie chociażby przy długości przyznawanego urlopu np. 26 dni urlopu już po 10 latach pracy.

Kogo obejmą nowe przepisy dotyczące stażu pracy?

Zgodnie z projektem do okresu zatrudnienia wliczane będą m.in.:

  • okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej
  • okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą
  • czas zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem
  • okresy wykonywania umów zlecenia, o świadczenie usług lub agencyjnych
  • czas wykonywania obowiązków jako osoba współpracująca
  • okresy członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, udokumentowane okresy wykonywania pracy zarobkowej za granicą (innej niż zatrudnienie)

Pracę poza etatem trzeba będzie jednak potwierdzić zaświadczeniami wydawanymi przez ZUS lub na zasadach ogólnych reguł dowodowych.

Choć planowane zmiany w Kodeksie pracy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r., to według zapowiedzi szefowej MRPiPS, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk nowe przepisy będą działały również wstecz.

Co z umową o dzieło?

Do redakcji Bankier.pl zwrócili się czytelnicy z zapytaniem, czy osoby, które wykonywały lub wykonują swoje obowiązki w ramach umowy o dzieło, również mają szansę na wliczenie tych okresów do swojego stażu pracy.

Aktualnie umowa ta charakteryzuje się najniższymi kosztami zatrudnienia, gdzie wykonawca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a okres jej wykonywania nie jest zaliczany do stażu pracy.

– Od kilku lat piszę scenariusze do paradokumentów nagrywanych dla telewizji. Za każdym razem podpisuję z ich producentem umowę o dzieło na konkretną liczbę odcinków. Czy mnie również będą dotyczyły nowe przepisy wprowadzane przez resort pracy? – pisze do naszej redakcji pani Beata.

– Po studiach nie mogłem znaleźć pracy, więc zacząłem projektować strony internetowe dla małych firm. Wszystko to na umowę o dzieło. Tak pracowałem przez dwa lata. Co prawda od trzech lat jestem już zatrudniony na etat, ale zastanawiam się, czy tamten okres zaliczy mi się do stażu pracy – pisze do Bankier.pl pan Bernard.

Co na to ministerstwo?

W związku z powyższymi wątpliwościami wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Niestety do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane przez nas pytania. Choć biorąc pod uwagę stwierdzenie ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, że „praca to praca – każda zasługuje na szacunek i uznanie”, jest szansa na to, że również umowy o dzieło zostaną uwzględnione przy wprowadzaniu nowych przepisów.

Źródło:

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło