Więcej czasu po rozwodzie na zmianę nazwiska. Senat poparł nowe przepisy

6 dni temu 16
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-25 18:18

publikacja
2025-06-25 18:18

Senat przyjął w środę nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wydłużającą z trzech miesięcy do roku czas na złożenie oświadczenia o powrocie do nazwiska sprzed ślubu. Termin obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego.

Więcej czasu po rozwodzie na zmianę nazwiska. Senat poparł nowe przepisy
Więcej czasu po rozwodzie na zmianę nazwiska. Senat poparł nowe przepisy
fot. Alina Kruk / / Shutterstock

Za przyjęciem nowelizacji zagłosowało 88 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta.

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, była jednym z projektów w ramach pakietu deregulacyjnego. Przepisy zakładają wydłużenie z trzech miesięcy do roku okresu, w którym rozwiedziony małżonek może złożyć oświadczenie o powrocie do nazwiska, które nosił przed ślubem. Termin biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego, a oświadczenie składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem.

Wcześniej połączone komisje Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Ustawodawcza zarekomendowały przyjęcie nowelizacji bez poprawek.

Senator sprawozdawca Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że obecne przepisy przewidują możliwość złożenia przez rozwiedzionego małżonka oświadczenia o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa, jednak zbyt krótki termin jest dla niektórych uciążliwym problemem.

„Oświadczenie to musi być złożone osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem w terminie trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodowego. Po upływie tego terminu zmiana nazwiska może nastąpić, ale w bardziej czasochłonnej i trudniejszej procedurze, bo w trybie jedynie przepisów ustawy o zmianie imienia i nazwiska” – zaznaczył.

Senator dodał, powołując się na uzasadnienie dołączone do nowelizacji, że rozwiązania w niej zawarte są zgodne z potrzebami społecznymi. Zaznaczył, że Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej wnioskowało o wydłużenie terminu na złożenie oświadczenia z trzech miesięcy do roku, ponieważ pracownicy USC wskazywali, że osoby chcące powrócić do swojego nazwiska sprzed małżeństwa często nie były świadome obowiązujących ich terminów.

„W projekcie tej nowelizacji mamy także przepisy przejściowe, które przewidują, że jeżeli termin do złożenia przez małżonka rozwiedzionego oświadczenia o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa nie upłynął przed dniem wejścia w życie opiniowanej ustawy, to zostanie on wydłużony do roku, czyli tak, że będą mogli z tego przepisu skorzystać” – podkreślił.

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. doszło do 56,9 tys. rozwodów. (PAP)

kblu/ joz/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło