Tym politykom Polacy ufają najbardziej. Nowy sondaż

7 godziny temu 2
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Andrzej Duda - lider zaufania

Jak podkreśla CBOS, po wyborach prezydenckich politykiem najczęściej obdarzanym przez Polaków zaufaniem pozostaje ustępujący prezydent Andrzej Duda - ufa mu 50 proc. Polaków (wzrost o 2 pkt proc. względem maja). Prezydentowi nie ufa 35 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.).

Zmiany na podium

Zmiana w rankingu nastąpiła na drugim miejscu - marszałka Sejmu Szymona Hołownię zastąpił lider Konfederacji Sławomir Mentzen, któremu ufa 47 proc. Polaków. Jest to wzrost zaufania o 8 pkt proc. w stosunku do maja. Od kwietnia zaufanie do Mentzena wzrosło o 13 pkt proc. Niedawnemu kandydatowi w wyborach prezydenckich nie ufa 33 proc. badanych (spadek o 6 pkt proc.).

Na trzecim miejscu rankingu zaufania znalazł się prezydent elekt Karol Nawrocki, któremu ufa 46 proc. respondentów. To o 11 pkt proc. więcej niż w maju. Brak zaufania do niego wyraża 36 proc. badanych (spadek o 6 pkt proc.). Nawrocki na trzecim miejscu w rankingu zastąpił szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Wyniki korzystne dla osób startujących w wyborach prezydenckich

"Pierwszy pomiar po wyborach prezydenckich, które wygrał kandydat Prawa i Sprawiedliwości, okazał się korzystny przede wszystkim dla polityków, którzy w nich startowali, a generalnie – dla prawicy. W ostatnich tygodniach na zaufaniu społecznym najwięcej zyskał prezydent elekt Karol Nawrocki" - zauważa CBOS.

Prezydent Warszawy, kandydat KO w wyborach Rafał Trzaskowski zajął czwarte miejsce w rankingu; ufa mu 44 proc. badanych (wzrost o 5 pkt proc.). Brak zaufania wobec Trzaskowskiego wyraziło 42 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.).

Piąte miejsce przypadło marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni, któremu ufa 41 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc). Liderowi Polski 2050 nie ufa 40 proc. (wzrost o 4 pkt proc.).

Szóste miejsce zajął szef MSZ Radosław Sikorski, któremu ufa 40 proc. Polaków (tyle samo co w maju). Brak zaufania wobec szefa MSZ wyraziło 32 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc).

Pozostali liderzy zaufania

Na kolejnym miejscu znaleźli się ex aequo wicemarszałkini Senatu, kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat oraz lider partii Razem, również kandydat na prezydenta Adrian Zandberg, którym ufa po 39 proc. respondentów. Zaufanie do Biejat względem majowego badania wzrosło o 2 pkt proc, zaś do Zandberga o 9 pkt proc. Brak zaufania do wicemarszałkini wyraziło 25 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.); Zandbergowi nie ufa 21 proc. (spadek o 4 pkt proc).

Liderowi Konfederacji, wicemarszałkowi Sejmu Krzysztofowi Bosakowi ufa 38 proc. badanych - wzrost o 2 pkt proc; nie ufa mu 28 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.).

Wicepremierowi, szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 37 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.); prezesowi PSL nie ufa 30 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Komu nie ufamy?

Na dziesiątym miejscu rankingu zaufania znalazł się premier Donald Tusk, któremu w czerwcu ufa 35 proc. Polaków (bez zmian). Premierowi nie ufa 52 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.). Tusk zajął drugie miejsce w rankingu braku zaufania wśród Polaków.

Poseł PiS, b. premier Mateusz Morawiecki cieszy się 33 proc. zaufaniem (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 50 proc. respondentów (bez zmian). Polityk PiS zajmuje trzecie miejsce w czerwcowym rankingu nieufności.

Europosłowi (kandydatowi na prezydenta) Grzegorzowi Braunowi ufa 32 proc. badanych; nie ufa mu 46 proc.

Prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 30 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.). Brak zaufania wobec Kaczyńskiego wyraziło 56 proc. badanych (bez zmian względem maja). Kaczyński, podobnie jak w maju, jest politykiem, który wzbudza największą nieufność.

Na kolejnych pozycjach w rankingu zaufania znaleźli się: minister sprawiedliwości Adam Bodnar, któremu ufa 29 proc. badanych i wobec którego nieufność wyraziło 28 proc.; marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska - ufa jej 27 proc. badanych, nie ufa 30 proc.; ex aequo wicemarszałek Sejmu, lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty oraz szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, którym ufa po 26 proc. badanych (Czarzastemu nie ufa 29 proc., zaś Błaszczakowi 38 proc.); minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski - ufa mu 19 proc. Polaków, zaś nie ufa 14 proc.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Zrealizowano je w dniach od 5 do 15 czerwca na próbie liczącej 971 osób (w tym: 63 proc. metodą CAPI, 24 proc. – CATI i 13 proc. – CAWI).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło