Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Jeśli chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, napisz do mnie: karolina.branska@medonet.pl
- Dobrze dbasz o zdrowie? Odpowiesz na te pytania i poznaj swój Indeks Zdrowia!
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu
Jak wygląda niedobór magnezu? Tak najskuteczniej go uzupełnisz
Niedobór magnezu zdecydowanie nie jest rzadkim zjawiskiem, a stan ten może prowadzić do problemów ze snem, energią i stresem. Magnez jest kluczowym minerałem, który bierze udział w niemal trzystu procesach biologicznych, w tym w utrzymaniu zdrowych kości, regulacji układu nerwowego, ciśnienia krwi, produkcji energii oraz pracy mięśni. Eksperci podkreślają, że odpowiednia suplementacja magnezem może przynieść ulgę osobom z niedoborem, zwłaszcza jeśli jest stosowana jako uzupełnienie zbilansowanej diety.
Niedobór magnezu często przebiega bezobjawowo, jednak jego skutki są odczuwalne w codziennym funkcjonowaniu. Suplementacja tego pierwiastku, szczególnie w odpowiednim czasie i formie, może poprawić samopoczucie i jakość snu.
- Przeczytaj również: Kiedy nie wolno brać magnezu? Farmaceutka: ludzie są zupełnie nieświadomi.
Na rynku znajduje się mnóstwo rodzajów suplementów magnezu, w tym m.in. glicynian magnezu, który jest syntetyczną formą otrzymywaną w laboratorium, oraz magnez morski, pozyskiwany z wody morskiej. Magnez morski ma naturalne pochodzenie, jednak jego przyswajalność przez organizm jest często niższa.
Z kolei glicynian magnezu, mimo że jest syntetyczny, charakteryzuje się wysoką biodostępnością i lepszą tolerancją ze strony układu pokarmowego. Specjaliści zalecają wybór glicynianu magnezu w przypadku potwierdzonego niedoboru lub wrażliwości jelit, ponieważ zapewnia on skuteczną i łagodną suplementację.
Dowiedz się więcej o suplementacji: Tę formę selenu poleca seniorom pracownik apteki. Dużo lepiej się wchłania.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoKiedy najlepiej przyjmować magnez?
Dietetyk dr Erin Kenney tłumaczy, że optymalny moment przyjmowania magnezu zależy od wybranej formy suplementu. "Glicynian magnezu jest często zachwalany za swoje działanie relaksujące i uspokajające, dlatego najlepiej przyjmować go wieczorem, z posiłkami lub bez, ponieważ może on faktycznie wspomagać lepszy sen" — przekazuje.
Natomiast magnez morski można przyjmować o dowolnej porze dnia, jednak ze względu na możliwe skutki uboczne ze strony układu trawiennego, takie jak biegunka, nudności czy skurcze żołądka, zaleca się spożywanie go podczas posiłków. Dietetyk cytowany przez EatingWell podkreśla, że w ten sposób poprawia się także jego przyswajalność.
Polecamy również: Najlepszy magnez według AI. Najskuteczniejszy i najlepiej się wchłania.
Wskazówki dotyczące suplementacji. Tak najlepiej wykorzystasz potencjał magnezu
Aby w pełni wykorzystać uspokajające właściwości glicynianu magnezu i wspomóc zasypianie, najlepiej przyjmować go wieczorem. Eksperci odradzają natomiast zażywanie magnezu rano na czczo, zwłaszcza osobom z wrażliwym żołądkiem, a także w połączeniu z herbatą lub kawą, ponieważ zawarte w nich garbniki mogą ograniczać wchłanianie tego minerału.
To może cię zainteresować: Tak powinna wyglądać suplementacja witaminą D3 u seniorów. Ważna jest nie tylko dawka.
Właściwy wybór formy i pory przyjmowania magnezu może znacząco wpłynąć na skuteczność suplementacji i poprawę samopoczucia, szczególnie u osób z niedoborem tego ważnego pierwiastka.