Takiego przejęcia jeszcze nie było. Znana polska firma, żyła złota, już nie jest polska. Gigant przechodzi w zagraniczne ręce

1 tydzień temu 14
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Uchodzą za giganta tworzyw sztucznych. Licząca ponad dwadzieścia lat firma Plastiwell International ma trzy wysoko zautomatyzowane zakłady z nowoczesnymi parkami maszynowymi w Myślenicach, Tarnowie oraz Bydgoszczy. Ta akcyjna spółka, zatrudnia ponad tysiąc pracowników. Dysponuje wyspecjalizowanymi zespołami zajmującymi się automatyzacją, robotyzacją i projektowaniem, oraz własną narzędziownia. Na liście biznesowych partnerów ma zagraniczne spółki z branży motoryzacyjnej, przemysłowej i sportowo-rekreacyjnej. W 2024 roku jej przychody wyniosły blisko 100 mln euro.

Polskiego plastikowego giganta przejmują Czesi

Po dwudziestu latach nasz plastikowy czempion przestaje być polski. Warunkową umowę nabycia większościowego pakietu udziałów w spółce podpisała czeska firma Jet Investment. Po przejęciu pozostałe udziały w spółce zachowa dotychczasowy jedyny wspólnik i prezes firmy, Marcin Wysocki.

Co to oznacza dla przyszłości firmy i polskiego przemysłu?

Europa definiuje na nowo podejście do opakowań plastikowych, a rola tego materiału w przemyśle wyraźnie rośnie – wskazuje w komunikacie opublikowanym na stronie czeskiej spółki Marek Chłopek, dyrektor zarządzający Jet Investment Poland.

– Dzięki współpracy z Jet Investment będziemy mogli przyśpieszyć naszą ekspansję, wchodzić w nowe segmenty rynku i poszerzać zasięg geograficzny naszej działalności również poprzez przejęcia innych spółek – powiedział cytowany w komunikacie Marcin Wysocki, prezes Plastiwell International.

Plastikowa ofensywa

Plastiwell International dokonała w ubiegłym roku swojej pierwszej akwizycji, przejmując od funduszu Tar Heel Capital bydgoskiego producenta precyzyjnych technicznych elementów plastikowych TMR Plastics. Oprócz TMR Plastics w skład Grupy Plastiwell wchodzą także spółki Polplast Polska – specjalizująca się w wytwórstwie części i podzespołów dla producentów w branżach motoryzacyjnej i elektrotechnicznej, oraz Tarnwell Polska skupiający się na produkcji sprzętu sportowego, części do budowy instalacji elektrycznych oraz komponentów do AGD.

Szybki rozwój rynku tworzyw sztucznych

Jak wynika z prognoz firmy doradczej Precedence Research, globalny rynek tworzyw sztucznych będzie rozwijał się w średniorocznym tempie 4,2 proc. w latach 2024–2033, zwiększając swoją wartość do 944 mld dolarów w 2033 roku z 625 mld dolarów w 2023 roku. Jeszcze szybciej – w tempie 5,1 proc. rocznie, ma rozwijać się rynek tworzyw sztucznych o zastosowaniu przemysłowym, których atrakcyjność w stosunku do innych materiałów rośnie ze względu na mniejszą wagę, większą wytrzymałość i niższą cenę.

– Pandemiczne zawirowania łańcuchów dostaw i napięta sytuacja geopolityczna spowodowały, że firmy chcą mieć pewnych partnerów-poddostawców blisko siebie, a nie mierzyć się z kolejnymi opóźnieniami w dostawach komponentów - powiedział cytowany w komunikacie Marek Malík, partner zarządzający Jet Investment. - Nasz region jest dzisiaj przemysłowym sercem Europy i wszystko wskazuje na to, że czekają go lata rozkwitu – dodał Malik.

Jet Investment szykuje się do kolejnych przejęć

Jet Investment, który od 2023 roku ma biuro w Warszawie, aktywnie poszukuje kolejnych celów przejęć na polskim rynku. Firma skupia się na spółkach z sektora przemysłowego. Obecnie w portfelu Jet Investment są dwie polskie spółki – Rockfin i Eurodruk-Poznań. Rockfin świadczy usługi inżynieryjne dla sektora energetycznego. Z trzema zakładami zlokalizowanymi w okolicach Gdańska, Gorlicach oraz Bydgoszczy, firma generuje ponad 80 proc. przychodów za granicą. Eurodruk-Poznań jest firmą poligraficzną – napisano w komunikacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło