Rosja tworzy superaplikację. Będzie obowiązkowa dla wszystkich

2 tygodni temu 15
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Rosyjska Duma Państwowa zatwierdziła ustawę przewidującą stworzenie aplikacji integrującej funkcjonalności usług państwowych, finansowych i komercyjnych.

— To będzie coś więcej niż narodowy komunikator. Będzie miał wiele interesujących i unikalnych funkcji. Powstanie zaufane i bezpieczne środowisko do komunikacji, rozmów telefonicznych oraz jednoczesnego korzystania z usług państwowych i komercyjnych — powiedział deputowany Siergiej Bojarski z partii Jedna Rosja w rozmowie z agencją Interfax.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Rosja już ma w pełni rosyjski komunikator. Teraz chce coś jeszcze

Jak sugeruje portal BiometricUpdate.com, za stworzenie aplikacji może odpowiadać rosyjska firma VKontakte, która prowadzi najpopularniejszą wśród Rosjan platformę społecznościową. Zgodnie z wymogami, firmy ubiegające się o kontrakt muszą być zarejestrowane w Rosji i posiadać platformę z co najmniej 500 tys. aktywnych użytkowników dziennie. Podmioty tego typu są już zobowiązane do monitorowania i cenzurowania treści zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

— Są kraje, które mają własne narodowe komunikatory, jak Japonia, Korea Południowa, Wietnam czy Chiny. Dziś te aplikacje dominują na lokalnych rynkach. Niedawno firma VKontakte wprowadziła na rynek w pełni rosyjski komunikator, który pod względem podstawowej funkcjonalności nie ustępuje zagranicznym odpowiednikom — powiedział, cytowany przez Interfax, minister rozwoju cyfrowego Maksut Szadajew.

Rosja stworzy superaplikację. Tak będzie wyglądać

Rosjanie odwołują się do przykładu superaplikacji WeChat, która umożliwia m.in. komunikację głosową, tekstową (SMS, czaty), korzystanie z platform społecznościowych, dokonywanie płatności elektronicznych oraz składanie wniosków urzędowych.

"WeChat był wielokrotnie oskarżany o cenzurę i inwigilację użytkowników, a dążenie do stworzenia rosyjskiego odpowiednika budzi obawy, że nowa aplikacja może przyjąć podobne praktyki" – pisze niezależny rosyjski portal Meduza.

Zgodnie z zapowiedziami polityków, rosyjska wielofunkcyjna superaplikacja ma być fabrycznie instalowana na smartfonach, tabletach i innych urządzeniach sprzedawanych w Rosji od 1 września 2025 r.

Przeczytaj źródło