Przełom w terapii "choroby z piekła rodem" w Polsce. Od 1 lipca bezpłatne leczenie endometriozy

6 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Szukała pomocy za granicą, bo w Polsce brakowało specjalistów "od endometriozy"

Endometrioza to przewlekła choroba, która przez lata była niewidoczna dla polskiego systemu zdrowia. Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji "Pokonać Endometriozę", zwraca uwagę, że brak diagnozy i odpowiedniego leczenia prowadził do pogłębiania się choroby. W latach 90. szukała pomocy za granicą, ponieważ w Polsce brakowało specjalistów. Dopiero powstanie Europejskiej Ligii Endometriozy w 2005 r. oraz rekomendacje ESHRE zaczęły zmieniać sytuację.

W marcu 2023 r. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na systemowe rozwiązanie problemu endometriozy, korzystając z krajowych standardów opracowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. 30 maja br. wydano rozporządzenie wprowadzające model kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentkami z endometriozą. Program ma być realizowany przez około 25 podmiotów leczniczych, które spełniają określone wymagania.

Nowy model leczenia endometriozy w Polsce. Na co mogą liczyć pacjentki?

Nowy model leczenia endometriozy zakłada, że operacje będą przeprowadzane w wyspecjalizowanych ośrodkach z odpowiednim wyposażeniem. Diagnostyka wymaga precyzyjnego sprzętu i umiejętności, a operacje mogą trwać nawet 10-12 godzin. Efekty leczenia będą monitorowane, a pacjentkom zapewnione zostaną dodatkowe wsparcie, takie jak fizjoterapia, konsultacje dietetyczne i pomoc psychologiczna. — Dostęp do refundowanego kompleksowego leczenia to przełom, ponieważ operacje endometriozy w prywatnych klinikach kosztują kilkadziesiąt tys. zł — zaznacza Lucyna Jaworska-Wojtas.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zadeklarowała wsparcie dla publicznych szpitali realizujących opiekę nad pacjentkami z endometriozą. Jerzy Owsiak, prezes fundacji WOŚP, podkreśla, że w Polsce na endometriozę cierpi około 3 mln kobiet, które przez lata były niewidoczne dla systemu. Oficjalna inauguracja programu leczenia endometriozy odbędzie się 7 lipca w Krakowie.

Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa

Przeczytaj źródło