Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
2025-06-28 18:00
publikacja
2025-06-28 18:00
56 proc. dorosłych Polek i Polaków zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała, a choroba otyłościowa dotyczy nawet 9 mln mieszkańców Polski – wskazał prof. dr hab. n. med. Mateusz Jankowski, kierownik Zakładu Zdrowia Populacyjnego Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP.


Ten Zakład Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przygotował raport "Społeczny obraz otyłości" prezentujący postawy społeczne wobec choroby otyłościowej. Dokument ten powstał – jak wyjaśnił jego współautor prof. Mateusz Jankowski - w odpowiedzi na niebezpieczny trend: od 1990 r. odsetek dorosłych żyjących z chorobą otyłościową wzrósł dwukrotnie, a odsetek nastolatków z otyłością zwiększył się czterokrotnie.
"Dane epidemiologiczne są alarmujące: aż 56 proc. dorosłych Polek i Polaków zmaga się z problemem nadmiernej masy ciała, a choroba otyłościowa dotyczy nawet 9 mln mieszkańców Polski" – podkreślił naukowiec.
Dodał, że zgodnie z prognozami, do 2035 r. ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc. kobiet w Polsce będzie chorych na otyłość, która oprócz skutków zdrowotnych, wywołuje również poważne skutki społeczne i ekonomiczne.
Z raportu wynika, że zdecydowana większość dorosłych mieszkańców Polski (85 proc.) postrzega otyłość jako chorobę i deklaruje, że choroba otyłościowa jest ważnym problemem zdrowotnym w Polsce (86 proc.). Przy czym to kobiety częściej niż mężczyźni postrzegają otyłość jako chorobę i problem społeczny.
Ankietowani w większości prawidłowo diagnozowali czynniki sprzyjające otyłości, które są zależne od stylu życia:
- brak aktywności fizycznej (82 proc.),
- nieprawidłowo zbilansowana dieta (74 proc.).
Ale ponad połowa badanych dostrzega także rolę czynników hormonalnych (69 proc.) i genetycznych (66 proc.) w rozwoju otyłości.
Nieźle wypada także wiedza badanych na temat powikłań choroby otyłościowej: 81 proc. łączy otyłość z cukrzycą typu 2, 79 proc. - z nadciśnieniem, 74 proc. - z niewydolnością serca, a 65 proc. - z chorobą zwyrodnieniową stawów. Gorzej jest z wiedzą dotyczącą powiązań otyłości z obturacyjnym bezdechem sennym, zaburzeniami endokrynologicznymi i rozrodczość (zespół policystycznych jajników).
Odpowiadając na pytania dotyczące walki z otyłością, badani wskazywali na modyfikację stylu życia w postaci zmiany diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Jednak wykazywali niski poziom wiedzy na temat roli wsparcia psychologicznego jako metody wspomagającej.
Przy czym tylko połowa była świadoma możliwości operacyjnego leczenia otyłości (chirurgia bariatryczna), a co trzeci dorosły mieszkaniec Polski wiedział o możliwości zastosowania u chorych na otyłość leków wspomagających redukcję masy ciała.
Współautorka badania dr n. med. Justyna Grudziąż-Sękowska podkreśliła, że postawy wobec akceptacji otyłości są w polskim społeczeństwie bardzo podzielone. 46 proc. mieszkańców Polski deklarowało poparcie dla akceptacji nadwagi i otyłości jako różnorodności sylwetek, a 34 proc. było przeciwne.
"Kobiety istotnie częściej niż mężczyźni postrzegają otyłość jako chorobę, natomiast mężczyźni częściej postrzegają otyłość jako brak zainteresowania własnym zdrowiem" - zaznaczyła. Dodała, że najniższy poziom akceptacji osób z chorobą otyłościową występuje wśród najmłodszych respondentów (18–29 lat).
Generalnie jednak osoby z otyłością są w Polsce stygmatyzowane. Ponad 40 proc. dorosłych postrzega otyłość jako powód do wstydu i skutek braku zainteresowania własnym zdrowiem, przy czym mężczyźni częściej niż kobiety wyrażali takie poglądy.
Autorzy badania podkreślają, że należy dążyć do wypracowania rozwiązań systemowych, które zapewniłyby chorym w Polsce dostęp do kompleksowej i koordynowanej opieki zdrowotnej obejmującej: wsparcie w zakresie zmiany zachowań żywieniowych, podejmowanie aktywności fizycznej, wsparcie psychologiczne i konsultację dietetyczną, a w wybranych przypadkach również dostęp do świadczeń z zakresu chirurgii bariatrycznej i farmakoterapii.
Jednocześnie wskazują, że istnieje potrzeba dalszego wdrażania działań edukacyjno-informacyjnych mających na celu zwiększenie poziomu świadomości społecznej na temat choroby otyłościowej, jej przyczyn i skutków.
"Szczególną uwagę należy zwrócić na działania edukacyjne dotyczące roli stylu życia w rozwoju choroby otyłościowej oraz wpływu modyfikacji stylu życia na zmniejszenie masy ciała" – podkreśliła dr Grudziąż-Sękowska. Jej zdaniem potrzebne są także zmiany legislacyjne wspierające zdrowe wybory żywieniowe i aktywność fizyczną oraz systemowe zapewniające realną pomoc osobom żyjącym z otyłością.
Specjalistka uważa, że "należałoby rozważyć wdrożenie interwencji legislacyjnych, mających na celu wspieranie prozdrowotnych wyborów w zakresie diety, w tym ograniczenia konsumpcji wysokoprzetworzonej żywności, nasyconych kwasów tłuszczowych, wysokosłodzonych napojów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
Autorzy raportu podkreślają, że skuteczne przeciwdziałanie otyłości może przynieść wymierne korzyści m.in.: zmniejszyć śmiertelność z powodu chorób serca i nowotworów, a także znacząco poprawić jakość życia całego społeczeństwa.
Zauważają także, że działania ograniczające częstość występowania nadwagi i otyłości powinny być jednym z priorytetów zdrowia publicznego w Polsce.
Podstawą do opracowania raportu "Społeczny obraz otyłości" było badanie opinii publicznej przeprowadzone w maju 2025 r. wśród ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1088 dorosłych mieszkańców Polski w wieku 18–99 lat.
Mira Suchodolska (PAP)
mir/ jann/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii
Powiązane: Zdrowie
Włochy zmierzą się z ekstremalnymi upałami. Jest ostrzeżenie ministerstwa zdrowiaSobota i niedziela to dni ekstremalnych upałów we Włoszech, gdzie temperatury w wielu regionach sięgają nawet 40 stopni Celsjusza. Dla wielu miast ministerstwo zdrowia ogłosiło najwyższy stopień alarmu.
Plastik z recyklingu nie taki fajny. Naukowcy: Zawiera wiele szkodliwych substancjiNiewielki fragment plastiku z recyklingu może zawierać nawet 80 różnych związków chemicznych. Niektóre z nich zaburzają metabolizm i pracę hormonów – przestrzegają naukowcy.
TOPR planuje zakup nowego śmigłowca. Czeka na ruch parlamentarzystówTatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) chce w przyszłym roku rozpocząć procedurę zakupu nowego śmigłowca ratowniczego, ponieważ doszło poważnej awarii Sokoła.
Polecane
Mieszkanie pod wynajem na doby. Czy można na nim zarobić na kolejne?
Korzystasz z Apple Pay lub Google Pay? Do zgarnięcia 1200 zł
Płace poniżej 9 tysięcy, rajd zdolności kredytowej i deweloperzy pod kreską
Kolejny weekend, kolejne prace w bankach. Może się przydać gotówka
Już ponad miliard złotych z Unii na sieć gazociągową
Do sieci trafił film z wypadku na S3. Za kierownicą siedział... marszałek woj. lubuskiego
Henkel zwalnia i zamyka zakład, a turyści boją się wojny i odsprzedają wycieczki do Egiptu i Turcji
Wydaj 3 tys. zł na co chcesz, a dostaniesz drona DJI o wartości 919 zł
Milowy krok w rozwoju polskich ETF-ów. Właśnie padł rekord
Promocje na paliwo w wakacje. Sprawdzamy, jak zaoszczędzić podczas tankowania
Dane na sprzedaż. Jak się bronić przed wyciekami w Internecie?
Upadłości konsumenckie bez wzrostów. Kolejny sygnał stabilizacji
Chery wchodzi do Polski. Kolejne „chińczyki” trafią do salonów
Orlen z tańszym paliwem na wakacje. Znamy warunki tegorocznej promocji
Paradoks cen ropy i paliwa. Dlaczego nie będziemy tankować taniej?
Najnowsze
Fatalny stan psychiczny Polaków. Życie najbardziej doświadcza zetki (ich zdaniem)
Połowa Polaków zmaga się ze zbyt dużą wagą. Brakuje po prostu ruchu
Rosja rekrutuje już nawet nie-obywateli. "Z myślą o osobach z anektowanych terenów"
Druga połowa roku na rynku pracy. "Tylko 18 proc. firm planuje większe zatrudnienie"
Friendly fire po rosyjsku. Lotnictwo bombarduje terytoria kontrolowane przez Kreml
Andrzej Duda z niezapowiedzianą wizytą w Ukrainie. Zełenski odznaczył go Orderem Wolności
Andrzej Duda napisał książkę "szczerą opowieść o życiu i prezydenturze"
Szczęśliwa 13. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wysoko w światowym rankingu
Grecja wysyła okręty w pobliże Libii. Tak chce chronić się przed falami migrantów
ETS2 nie taki straszny, jak go malują? "Wpływ systemu będzie znacznie mniej drastyczny"
Ceny mieszkań są wysokie lub za wysokie. Ale Polacy wolą ciasne, ale własne niż wynajmowane
Po co gastronomii gwiazdki Michelin? "Przyznanie odznaczenia jest głośnym, ważnym wydarzeniem"
"Pewne nadużycia z lasami czy kościołami". Kaczyński wymienia powody spadku poparcia dla PiS i planuje wzmocnienie partii
Turyści wchodzą na pas drogi granicznej, żeby... zrobić sobie "selfie"
Przewyższy tego ze Świebodzina. Pod Madrytem ma powstać największy posąg Chrystusa
Popularne
Prywatna wizyta u chirurga, potem operacja na NFZ. Śledczy badają sprawę chirurga
Izrael trzęsie regionem Zatoki Perskiej. "Niekontrolowany, lekkomyślny i destabilizujący"
Nie trzeba będzie informować banku o wymianie dowodu osobistego. Firmy i instytucje dostaną dostęp do rejestrów państwowych
Umowa-zlecenie wliczona do stażu pracy. Tyle osób skorzysta na nowych przepisach
Władze Iranu szykują masowe deportacje Afgańczyków
Dolar najtańszy od 7 lat. Ale to nie jest efekt siły złotego
Tak będzie wyglądała fuzja PZU i Pekao. Szczegóły w term sheet
Wakacje blisko wojny? Turyści odsprzedają wycieczki do Egiptu i Turcji
ON i benzyna znów po 6 zł/l. Na stacjach podwyżki, w rafineriach obniżki
Bagaż podręczny prawem, nie towarem. UE uciera nosa liniom lotniczym
Spółka Pure Biologics niewypłacalna. Zarząd na cito szuka środków
Nieprawidłowości w rządowej agencji. "55 stanowisk kierowniczych, nie licząc prezesa i jego zastępcy"
"Le Figaro": Rosja zajęła teren, na którym jest najwięcej litu w całej Europie
DEBICA: T.C. Dębica SA - Inwestycje w obszarze produkcji opon osobowych.
Rosja atakuje zachodnią Ukrainę. Polska poderwała samoloty