Polacy konsumują mniej niż przeciętny Europejczyk. Nowe dane Eurostatu pokazują prawdziwy poziom życia

1 tydzień temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Czym jest AIC? Eurostat tłumaczy wskaźnik dobrobytu materialnego

Eurostat podaje, że AIC obejmuje wszystkie towary i usługi, z których korzystają gospodarstwa domowe, niezależnie od tego czy zostały zakupione i opłacone przez gospodarstwa domowe bezpośrednio, przez rząd, czy przez organizacje non-profit. Można go uznać za wskaźnik dobrobytu materialnego gospodarstw domowych.

Różnice w AIC na mieszkańca w UE w 2024 roku: Które kraje liderami, a które na końcu?

W 2024 r. 9 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca powyżej średniej UE. Najwyższe poziomy odnotowano w Luksemburgu (41 proc. powyżej średniej UE), Holandii (20 proc.) i Niemczech (18 proc.).

Tymczasem 18 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca poniżej średniej UE, przy czym najniższe poziomy odnotowano na Węgrzech (28 proc. poniżej średniej UE), w Bułgarii i Estonii (26 proc.).

W przypadku produktu krajowego brutto na mieszkańca 10 krajów UE odnotowało wskaźnik powyżej średniej UE. Najwyższy PKB na mieszkańca odnotowano w Luksemburgu (242 proc. średniej UE), Irlandii (211 proc.) i Holandii (136 proc.).

Na drugim końcu zakresu najniższy PKB na mieszkańca odnotowano w Bułgarii (66 proc. średniej UE), Grecji (70 proc.) i na Łotwie (71 proc.).

Polacy konsumują mniej niż przeciętny Europejczyk

W Polsce było to 79 proc. średniej w UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło