Od 1 lipca podwyżki w samorządach. Tysiące pracowników mogą liczyć na większe wynagrodzenie

1 tydzień temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Pensja wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast składa się z trzech głównych elementów: wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i dodatku specjalnego. Wysokość wynagrodzenia określona jest przez rozporządzenie Rady Ministrów i zależy od kwoty bazowej.

Minimalne wynagrodzenie pracowników samorządowych zatrudnianych na podstawie wyboru, czyli właśnie wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast, nie może być niższe niż 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia. Maksymalne wynagrodzenie natomiast nie może przewyższać 11,2-krotności kwoty bazowej.

Zarobki wójtów, burmistrzów, prezydentów miast

W praktyce wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast różnią się w zależności od wielkości i kategorii gminy, którą zarządzają. Im większa i bardziej złożona jednostka samorządowa, tym wyższe jest wynagrodzenie jej włodarza.

Przykład 1

W gminie Olszanka, na podstawie uchwały z dnia 7 maja 2024 roku, ustalono wynagrodzenie wójta w wysokości 13 590 złotych, na które składa się:

  • wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 8700 złotych;
  • dodatek funkcyjny w wysokości 3150 złotych;
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 1740 złotych.

Przykład 2

Burmistrz Kcyni, na podstawie uchwały z dnia 29 maja 2024 roku, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 18 697 złotych, na które składa się:

  • wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 9800 złotych;
  • dodatek funkcyjny w wysokości 3150 złotych;
  • dodatek specjalny w wysokości 3885 złotych;
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 1862 złote (wzrastający o 1 proc. począwszy od 1 lipca każdego następnego roku pracy).

Przykład 3

Prezydent miasta Radomia, na podstawie uchwały z dnia 7 maja 2024 roku, otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 20 424,60 złotych, na które składa się:

  • wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 10 770 złotych;
  • dodatek funkcyjny w wysokości 3450 złotych;
  • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 1938,60 złotych;
  • dodatek specjalny w wysokości 4266 złotych.

Podwyżki w samorządach od 1 lipca 2025 roku

Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych zakłada wzrost maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego dla osób zatrudnionych na podstawie wyboru o około 5 proc.

Kwoty zostały ustalone w taki sposób, aby łącznie z dodatkiem specjalnym nie przekroczyły wysokości 21 043,57 zł, tj. zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W myśl art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy budżetowej na 2025 r. ustala się kwotę bazową dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w wysokości 1 878,89 zł - czytamy w projekcie.

Podwyżki nie tylko dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Projekt przewiduje także zwiększenie maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie powołania. Oznacza to, że podwyżki obejmą m.in. skarbników oraz zastępców wójtów i burmistrzów. Również w ich przypadku planowany wzrost ma wynieść około 5 procent.

Pozostali samorządowcy już po podwyżkach

Zgodnie z założeniami projektu, rozporządzenie ma zostać przyjęte przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2025 roku. Nowe, wyższe limity wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków funkcyjnych będą obowiązywać od 1 lipca 2025 r.

Już wcześniej, od lutego br., trwały prace nad nowelizacją przepisów dotyczących wynagrodzeń w samorządach, w tym dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, ich zastępców i skarbników. Jednak finalnie, przyjęty przez rząd projekt objął tylko podwyższenie minimalnych wynagrodzeń zasadniczych, z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Skorzystało na tym blisko 867 tys. osób zatrudnionych w jednostkach samorządu terytorialnego – jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Samorządowcy domagali się jednak szerszych zmian, obejmujących również maksymalne stawki wynagrodzeń dla pracowników zatrudnianych z wyboru lub powołania. O ponowne uwzględnienie tej grupy w nowelizacji apelowały m.in. Związek Powiatów Polskich, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Krajowa Rada Forów Skarbników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Przeczytaj źródło