Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Jeszcze w grudniu 2010 roku emerytur wypłacanych za pośrednictwem listonosza były prawie 2 miliony, a tych przelewanych na rachunek bankowy - niespełna 3 mln. Tym samym około 60 proc. emerytur było wypłacanych na rachunek bankowy. Z kolei w grudniu 2015 roku ponad 1,5 mln emerytur było wypłaconych za pośrednictwem listonosza, natomiast prawie 3,5 mln emerytur trafiało na rachunek bankowy.
W grudniu 2020 roku za pośrednictwem listonosza wypłacono 1,41 mln emerytur, a ponad 4,5 mln świadczeń przelano na rachunki bankowe. Z kolei na koniec grudnia zeszłego roku wypłacono ponad 1,16 mln emerytur za pośrednictwem listonosza i prawie 5,2 mln na rachunek bankowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odniósł światowy sukces. Od byłego szefa usłyszał, że będzie spał pod mostem
Najnowsze dane, z marca 2025 roku, są podobne i pokazują, że w sumie ponad 5,2 mln emerytur było wypłacanych na rachunek bankowy. W tej grupie były ponad 2 mln mężczyzn i ponad 3,15 mln kobiet. Natomiast za pośrednictwem listonosza wypłacanych było nieco ponad 1,14 mln emerytur. W tej grupie było prawie 496 tysięcy emerytów i ponad 646 tysięcy emerytek.
Jak widać na wykresie, z roku na rok zmniejsza się liczba osób, które otrzymują emeryturę za pośrednictwem listonosza. W kolejnych latach należy się spodziewać kontynuacji tego trendu. Widać też, jak na przestrzeni lat zwiększa się liczba osób, którym ZUS wypłaca emerytury.
Inne świadczenia długoterminowe
Z danych ZUS wynika, że w grudniu 2024 roku wypłacono ponad 8,8 mln długoterminowych świadczeń. Bezpośrednio na konta bankowe beneficjentów zostało przekazanych 79,7 proc. z nich. W przypadku niektórych świadczeń długoterminowych odsetek wypłacanych na rachunek bankowy jest jeszcze większy - dotyczy to to nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych (98,8 proc.), emerytur pomostowych (96 proc.) i świadczeń przedemerytalnych (94,9 proc.).
Z drugiej strony są świadczenia, które na rachunek bankowy są wypłacane rzadziej. Jak wskazuje ZUS, najniższe wskaźniki ubankowienia występują przy wypłatach świadczeń dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (43,3 proc.), w programie "Mama 4+" (47 proc.) i rent socjalnych (66,4 proc.). Osoby, które otrzymują te świadczenia, mogą mieć w ocenie ZUS-u ograniczony dostęp do usług bankowych, nie korzystają z nich z powodu wykluczenia cyfrowego lub transportowego.
Jak tłumaczy ZUS, przelew emerytury na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów, a dla ZUS mniejsze koszty obsługi świadczeń.
Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy w HRK Payroll Consulting