Jaka przyszłość czeka Alior Bank? Trzy scenariusze

2 tygodni temu 17
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Wojciech Boczoń2025-06-18 09:10analityk Bankier.pl

publikacja
2025-06-18 09:10

Dopiero po wakacjach dowiemy się, jaka przyszłość czeka Alior Bank. Rozważane są różne scenariusze – od fuzji z Pekao po sprzedaż poza grupę – informuje „Rzeczpospolita”. Jeśli kupcem okazałby się jakiś zagraniczny bank lub PKO BP, to prawdopodobnie marka zostanie zlikwidowana.

Jaka przyszłość czeka Alior Bank? Trzy scenariusze
Jaka przyszłość czeka Alior Bank? Trzy scenariusze
fot. Robson90 / / Shutterstock

Grupa PZU, do której należą Pekao i Alior Bank, przejdzie wkrótce reorganizację. Utworzenie holdingu bankowo-ubezpieczeniowego pozwoli uwolnić 15–20 mld zł nadwyżki kapitałowej.  Obie marki zachowają tożsamość, odrębność i autonomię działania w swoich obszarach biznesowych, podobnie jak od wielu lat funkcjonują w ramach Grupy PZU, ale na czele nowej grupy będzie stał bank, a nie ubezpieczyciel. Nadal nie wiadomo jednak jaka przyszłość czeka Alior Bank.

Dziennik pisze, że rozważane są trzy scenariusze. Pierwszy zakłada przejęcie banku przez Pekao, z wykupem akcjonariuszy mniejszościowych, co wiązałoby się z "potencjalną emisją kapitału".  Drugi przewiduje, że Alior pozostałby w grupie, ale udział PZU w akcjonariacie spadłby poniżej 10 proc. Na ten temat wiadomo najmniej.

Trzeci scenariusz przewiduje sprzedaż Aliora poza grupę, z jakąś premią do ceny giełdowej. A co by się stało z samym Aliorem?

„To zależy, kto okazałby się kupcem. Jeśli miałby to być PKO BP, który ponoć ma ochotę na wzrost przez akwizycję, zapewne wchłonąłby swojego mniejszego konkurenta. Podobnie mogłoby się stać, gdyby przejmującym były zagraniczne grupy stojące za bankami już działającymi w Polsce, np. francuski BNP Paribas czy również francuski Credit Agricole. Gdyby kupującym był podmiot, który nie jest obecny na polskim rynku (np. węgierski OTP czy włoski Unicredit), być może Alior przetrwałby tę zawieruchę” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

PZU SA i Bank Pekao SA podpisały 2 czerwca 2025 r. memorandum o współpracy, które docelowo ma doprowadzić do reorganizacji i zwiększenia efektywności grupy kapitałowej. Efektem potencjalnej transakcji, o której mówi memorandum, obwarowanej jeszcze szeregiem warunków i niezbędnych do uzyskania zgód, będzie uwolnienie nadwyżki kapitałowej sięgającej nawet 20 mld zł. Powstała po połączeniu obu spółek grupa bankowo-ubezpieczeniowa będzie jedną z największych instytucji finansowych w Europie.

Źródło:

Flex dla firm - internet bez limitu

Flex dla firm - internet bez limitu

Advertisement

Powiązane: Fuzja PZU i Pekao

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło