Druga połowa roku na rynku pracy. "Tylko 18 proc. firm planuje większe zatrudnienie"

3 dni temu 11
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-28 18:00

publikacja
2025-06-28 18:00

W drugiej połowie 2025 r. tylko 18 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie, natomiast aż 74 proc. chce je utrzymać na obecnym poziomie - wynika z najnowszego raportu Instytutu Badawczego Randstad i Instytutu Badań Pollster o planach pracodawców. Ponadto tylko 10 proc. firm planuje zatrudnienie sezonowe.

Druga połowa roku na rynku pracy. "Tylko 18 proc. firm planuje większe zatrudnienie"
Druga połowa roku na rynku pracy. "Tylko 18 proc. firm planuje większe zatrudnienie"
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

"W drugiej połowie 2025 roku polskie przedsiębiorstwa ostrożnie podchodzą do planów rekrutacyjnych – 18 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie, natomiast aż 74 proc. chce je utrzymać na obecnym poziomie" - napisano w raporcie.

Jednocześnie aż 45 proc. dużych firm planuje zwiększyć zatrudnienie, co - zdaniem analityków - może oznaczać silniejszą konkurencję o talenty w niektórych specjalizacjach.

Redukcję zatrudnienia planuje 5 proc. firm, a 3 proc. nie ma sprecyzowanych planów.

"Spowolnienie gospodarcze od ponad roku ogranicza liczbę nowych stanowisk i rekrutacji, co obniża rotację i zapotrzebowanie na pracowników. Do momentu solidnego umocnienia się pozytywnych sygnałów z polskiej gospodarki trudno spodziewać się wzmożonej liczby nowych rekrutacji na rynku" - skomentowano w raporcie.

Przed letnim okresem pracy sezonowej o jedną trzecią spadła liczba pracodawców rozważających rekrutacje pracowników tymczasowych - tylko 10 proc. firm planuje zatrudnienie sezonowe; podczas gdy w 2024 r. było to 34 proc.

Zdaniem autorów raportu może się wiązać z odczuwanym spowolnieniem gospodarczym i jeszcze wciąż zbyt małym portfelem zamówień na najbliższy kwartał, szczególnie w mniejszych firmach.

Jednocześnie 65 proc. przedsiębiorstw ocenia swoją kondycję finansową jako dobrą, co - zdaniem analityków - sugeruje, że poprawiająca się sytuacja gospodarcza może sprzyjać zintensyfikowaniu rekrutacji.

"Pomimo niepewności geopolitycznej i makroekonomicznej sytuacja firm w Polsce jest dobra, a pracodawcy dostrzegają rynkowe szanse i wzrost zamówień. Pozytywne oceny przeważają w dużych przedsiębiorstwach, które lepiej zabezpieczają się na trudne czasy" - wskazano.

Dodano, że mniej optymizmu widać wśród mniejszych firm, pracodawców działających w niewielkich ośrodkach miejskich oraz w logistyce, w której nakłada się kilka globalnych wyzwań.

Aż 84 proc. przedsiębiorstw nie planuje zmian wynagrodzeń, a podwyżki przewiduje 6 proc.

Autorzy raportu wskazują, że druga połowa roku rzadko jest okresem planowanych podwyżek, a ostatnie dwa lata były wyjątkiem ze względu na wzrost płacy minimalnej i wysoką dynamikę wynagrodzeń, sprzyjającą dzieleniu podwyżek na transze.

"W tym roku dynamika płac spadła, a podwyżka płacy minimalnej nastąpiła tylko w styczniu, nie ma już więc czynników wspierających dodatkowe wzrosty. Tam, gdzie się pojawią, ich średni poziom oscylować będzie najczęściej w okolicach 2 proc." - napisano.

Jednocześnie jednak badanie Randstad realizowane wśród pracowników pokazuje, że rośnie odsetek osób, które przy lepszej koniunkturze mogą zmienić zatrudnienie.

"Niesie to ryzyko zwiększonej rotacji w firmach i skłania pracodawców do pewnych kompromisów w procesach rekrutacyjnych" - skomentowano.

Badanie przeprowadzano w dniach 23 kwietnia - 22 maja 2025 roku, wzięła w nim udział grupa 1.000 przedstawicieli firm. (PAP Biznes)

jz/ asa/

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło