Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
1 lipca 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpocznie przyjmowanie wniosków o świadczenie z programu "Dobry Start". Program zapewnia 300 złotych wsparcia na każde dziecko w wieku szkolnym, jednak aby je otrzymać, rodzice muszą złożyć wniosek. W tym roku wprowadzono kilka ważnych zmian, które mogą wpłynąć na prawo do otrzymania świadczenia.
Najistotniejszą zmianą na rok szkolny 2025/2026 jest wymóg, by dzieci uczęszczały do szkół, które należą do polskiego systemu oświaty. To oznacza, że dzieci uczące się w szkołach zagranicznych, międzynarodowych czy prywatnych placówkach, które stosują programy innych krajów, nie będą mogły skorzystać z programu.
Ponadto zmiany obejmują również dzieci polskich rodziców mieszkających za granicą, ale formalnie zameldowanych w Polsce. Takie osoby, które pobrały nienależne świadczenie, będą zobowiązane do jego zwrotu wraz z odsetkami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wywiad z Leszkiem Stypułkowskim - członkiem zarządu BGK
Wnioski można składać do 30 listopada
Program obejmuje dzieci uczące się w polskich szkołach do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością – do 24. roku życia. Obejmuje uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz tych realizujących obowiązek szkolny w formie nauczania domowego, jednak nie dotyczy dzieci w przedszkolach ani studentów. W przypadku opieki naprzemiennej, przyznanie świadczenia możliwe jest dla obu rodziców, jednak kwota zostanie podzielona na pół – każdy z rodziców otrzyma 150 zł.
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2025 roku. Aby pieniądze dotarły przed rozpoczęciem roku szkolnego, najlepiej złożyć wniosek jak najszybciej, najlepiej w lipcu. Wnioski złożone w lipcu i sierpniu będą rozpatrywane najpóźniej do 30 września. Z kolei wnioski złożone po sierpniu będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy, co oznacza, że wypłata może nastąpić dopiero w październiku lub listopadzie.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną – przez aplikację mZUS, Portal Usług Elektronicznych ZUS, bankowość internetową lub portal Emp@tia. ZUS nie przyjmuje wniosków papierowych.