Złota biżuteria z Internetu zawiera substancje trujące. Sprzedawcy zwrócili na siebie uwagę służb

5 dni temu 6
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-26 19:10, akt.2025-06-26 19:21

publikacja
2025-06-26 19:10

aktualizacja
2025-06-26 19:21

Usprawnienie kontroli i lepsze egzekwowanie przepisów, szczególnie w handlu metalami szlachetnymi przez internet, to główne cele projektu nowelizacji ustawy Prawo probiercze i ustawy – Prawo o miarach - wynika z uzasadnienia projektu opublikowanego w czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Złota biżuteria z Internetu zawiera substancje trujące. Sprzedawcy zwrócili na siebie uwagę służb
Złota biżuteria z Internetu zawiera substancje trujące. Sprzedawcy zwrócili na siebie uwagę służb
fot. Matt Benoit / / Shutterstock

Z Oceny Skutków Regulacji (OSR) wynika, że nowelizacja ma na celu poprawę bezpieczeństwa konsumentów i uszczelnienie systemu dochodów budżetu państwa.

Nowe regulacje mają zwiększyć skuteczność nadzoru nad sprzedażą internetową biżuterii, nakładając na sprzedawców obowiązek podawania szczegółowych informacji o wyrobach.

Projekt przewiduje również umożliwienie urzędom probierczym prowadzenia działalności badawczej w celu doskonalenia metod oceny metali szlachetnych.

Dodatkowo, nowelizacja dąży do usprawnienia procedur pobierania opłat za usługi probiercze i metrologiczne, wprowadzając maksymalne stawki i umożliwiając odmowę świadczenia usług zalegającym z płatnościami podmiotom.

Jak wskazano w OSR, konsumenci są obecnie narażeni na zakup wyrobów o niewiadomych próbach, które mogą zawierać niebezpieczne substancje, takie jak nikiel czy kadm. Często padają ofiarą oszustw, kupując wyroby, które tylko z pozoru przypominają te wykonane ze stopów metali szlachetnych, lub są wprost fałszywie opisywane jako posiadające pożądaną próbę. Proponowane rozwiązania mają zmniejszyć skalę tych negatywnych zjawisk.

Nowelizacja ma wprowadzić jasne zasady w e-sprzedaży wyrobami z metali szlachetnych oraz kontrola następcza może przyczynić się do zmniejszenia liczby przedsiębiorstw niestosujących się do zasad uczciwej konkurencji, a w dalszej perspektywie – wyeliminowania ich z rynku.

Rząd planował podobną nowelizację Prawa probierczego i Prawa o miarach cztery lata temu. Nie doszła jednak ona do skutku. Autorzy ówczesnego projektu tłumaczyli wówczas, że chodziło o ukrócenie oszustw w branży jubilerskiej polegających na wprowadzeniu do obrotu wyrobów z metali nieszlachetnych zamiast wyrobów z metali szlachetnych.

Administrację probierczą w Polsce stanowią dwa okręgowe urzędy probiercze: w Warszawie i w Krakowie, podporządkowane Głównemu Urzędowi Miar, w skład których wchodzą dwa wydziały techniczne i osiem wydziałów zamiejscowych. Działalność administracji probierczej obejmuje badanie zawartości metali szlachetnych w wyrobach, półfabrykatach, surowcach i złomie oraz oznaczanie ich polską cechą probierczą, a także wydawanie świadectw badania. (PAP)

pif/ drag/

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Załóż firmę z kontem mBiznes i kartą firmową Mastercard - zgarnij nawet 2056 zł premii

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło