Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Kolejna perfidna metoda kradzieży, przed którą media w całej Europie teraz ostrzegają, ponieważ właśnie rozpoczął się okres letnich wyjazdów. Miliony kierowców ruszy w wakacyjną podróż w nieznane sobie strony, a w wielu krajach na autostradach będą na nich czekać złodzieje. Mają nowy sposób działania, a na ich "metodę na bramkę" trzeba bardzo uważać.
Przeczytaj także: Od 1 lipca na pewno nie zdasz na prawo jazdy? Wchodzi nowe "prawo Klimczaka"
Co to jest metoda na bramkę? Dobrze ją znamy w innych wydaniach
Sposób działania jest bardzo prosty. Złodzieje czają się przy autostradowych bramkach, gdzie trzeba się zatrzymać i uiścić opłatę za przejazd. Bardzo szybko dobiegają do samochodu ofiary i robią coś z kołem. Mogą przebić oponę, wsadzić w nadkole jakąś rzecz albo wkręcić w felgę drut. Nieświadoma ofiara rusza dalej w trasę, a złodzieje za nią. Hałas z nadkola lub uciekające powietrze zmusi do zatrzymania się na poboczu.
Kierowca wychodzi z auta, żeby zobaczyć, co się stanie, a złodzieje wtedy podjeżdżają i okradają samochód, zabierając drogocenne rzeczy.
Brzmi znajomo, prawda? To kolejna wariacja dobrze nam znanej metody na butelkę lub kolec. Złodzieje działają dokładnie tak samo, ale tym razem grasują po autostradach i wykorzystują bramki. Głośnym echem odbiło się nagranie z Hiszpanii, na którym pokazano, jak dokładnie działają. Na celownik wzięli SUV-a Porsche. Policjanci zaznaczają, że choć najczęściej okradane są droższe samochody (liczą na duży łup), to złodzieje atakują także mniej zamożnych kierujących.
Metoda na bramkę na nagraniu z monitoringu. Tak działają złodzieje [WIDEO]
Jak bronić się przed metodą na bramkę?
W przypadku metody na butelkę lub kolec policja zawsze wymienia podstawowe zasady, które mogą uniemożliwić złodziejom udanego napadu:
- opuszczając pojazd, zawsze zabieraj ze sobą wartościowe przedmioty;
- wysiadając nawet na krótki czas, rygluj drzwi i aktywuj autoalarm;
- nie pozostawiaj w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów takich jak nawigacja, torebka, laptop itp.;
- w czasie jazdy w ruchu miejskim nie pozostawiaj torebki na siedzeniu pasażera oraz zamykaj okna i rygluj drzwi pojazdu;
- nie zabieraj do swojego pojazdu autostopowiczów czy innych nieznanych osób.
Najważniejsze, żeby zawsze gasić silnik i zabierać ze sobą najważniejsze rzeczy. Nigdy nie wolno wozić ich na widoku, a tym bardziej zostawiać. W przypadku metody na bramkę też powinny zadziałać. Przy płatności warto być czujnym i zerknąć w lusterka, czy samochód za wami nie podjechał podejrzanie zbyt blisko i ktoś z niego nie wyszedł.
Jeśli już będziecie musieli się zatrzymać na poboczu, żeby sprawdzić, co z kołem albo w ogóle je zmienić, to też róbcie to przy zamkniętym samochodzie. Dobrym nawykiem jest też wożenie drogocennych rzeczy poza łatwym zasięgiem złodzieja. W bagażniku lub schowku. Złodziejom zależy na błyskawicznej akcji. Podjechać, otworzyć drzwi, zabrać łupy i od razu odjechać. Minimalizują ryzyko i jeśli kierowca nie ułatwi im zadania i nie zostawi np. otwartych drzwi, to prawdopodobnie odpuszczą.