Zbyt drogi kapitał podstawia nogę rozwojowi polskiej energetyki wiatrowej

2 dni temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-29 06:00

publikacja
2025-06-29 06:00

Wysoki koszt kapitału w 2025 roku i w kolejnych latach będzie jednym z najważniejszych czynników warunkujących tempo rozwoju lądowej energetyki wiatrowej w Polsce - wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów firmy doradczej TPA Poland/Baker Tilly TPA, PSEW oraz kancelarii DWF.

Zbyt drogi kapitał podstawia nogę rozwojowi polskiej energetyki wiatrowej
Zbyt drogi kapitał podstawia nogę rozwojowi polskiej energetyki wiatrowej
fot. Laura Penwell / / Pexels

"Ich przyczyną są zarówno czynniki makroekonomiczne (m.in. wysokie stopy referencyjne w PLN) i geopolityczne, jak i specyficzne uwarunkowania rynku krajowego, w tym ryzyka regulacyjne oraz ograniczone wsparcie systemowe dla nowych inwestycji. Pomimo postępującej profesjonalizacji rynku i rosnącego zainteresowania inwestorów instytucjonalnych, wysokie koszty długu, ryzyka regulacyjne oraz niepewność co do przyszłych mechanizmów wsparcia obniżają konkurencyjność inwestowania w naszym kraju" - napisano w omówieniu raportu.

Podano, że w Polsce projekty wiatrowe realizowane są przede wszystkim w formule project finance, co oznacza, że finansowanie zabezpieczane jest na aktywach spółki celowej, a nie na majątku inwestora.

"Standardowo, banki są skłonne udzielać finansowania na poziomie 60–70 proc. wartości nakładów inwestycyjnych (CAPEX) oraz kosztów deweloperskich, co jest wynikiem wyraźnie niższym niż w Europie Zachodniej, gdzie poziom ten sięga nawet 70–80 proc." - napisano.

Oceniono, że istotną barierę dla rozwoju sektora stanowią wysokie marże bankowe.

"Dodatkowo, wysokie stopy procentowe w Polsce generalnie ograniczają akcję kredytową banków, co przekłada się też na ich skłonność do kredytowania inwestycji w OZE. W efekcie, dostępność kredytowania jest ograniczona, a koszt pozyskania długu dla inwestorów wyraźnie wyższy niż na rynkach zachodnioeuropejskich" - napisano.

Podano, że jednym z kluczowych czynników wpływających na wysokość kosztu kapitału są lokalne ryzyka regulacyjne i operacyjne.

"W Polsce inwestorzy muszą mierzyć się z niepewnością legislacyjną, częstymi zmianami prawa oraz specyficznymi ryzykami związanymi z profilem produkcji energii w źródłach takich jak wiatr czy PV. System aukcyjny, choć formalnie dostępny, nie zapewnia obecnie wystarczającego wsparcia dla nowych projektów, a ograniczona liczba kontraktów długoterminowych (PPA, cPPA) utrudnia zabezpieczenie finansowania bankowego" - napisano w raporcie. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Masz 18-26 lat? Załóż konto i zyskaj do 400 zł nagrody!

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło