"Zarażone" małpy uciekły z rozbitego transportu na autostradzie. Padły strzały

3 dni temu 7

Data utworzenia: 29 października 2025, 13:57.

Niecodzienne wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami stanu Mississippi (USA). Na autostradzie międzystanowej nr 59 doszło do wypadku ciężarówki przewożącej makaki rezus — małpy wykorzystywane w badaniach naukowych. Kilka zwierząt uciekło z rozbitego pojazdu i zniknęło w pobliskich lasach. Czy mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi? Władze początkowo ostrzegały, że mogą być zakażone groźnymi wirusami, w tym COVID-19 i wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Potem pojawiły się zupełnie inne informacje. I niestety, w międzyczasie padły śmiertelne strzały.

Wypadek transportu "agresywnych i zakażonych" małp w USA. Foto: Jasper County Sheriff's Department, Mississippi / Facebook

Do zdarzenia doszło we wtorkowy poranek w hrabstwie Jasper. Ciężarówka przewożąca makaki przewróciła się, a kilka zwierząt, każde ważące około 18 kg, wydostało się na wolność. Lokalne władze zostały od razu poinformowane o potencjalnym zagrożeniu. Szeryf hrabstwa Jasper, Randy Johnson, zaapelował do mieszkańców, aby unikali kontaktu z małpami, które mogą być agresywne wobec ludzi.

Po wypadku na autostradzie w USA, z transportu uciekły małpy. Potem zostały "wyeliminowane"

W komunikacie podano, że "agresywne" małpy były transportowane z Uniwersytetu Tulane.

Początkowo funkcjonariusze zostali poinformowani przez kierowcę ciężarówki, że zwierzęta są potencjalnie niebezpieczne i mogą przenosić wirusowe zapalenie wątroby typu C, opryszczkę oraz COVID-19. Te doniesienia wywołały niemałe poruszenie i strach wśród mieszkańców i służb.

Jednak w późniejszych godzinach Uniwersytet Tulane stanowczo zaprzeczył tym informacjom, podkreślając, że zwierzęta nie miały kontaktu z żadnymi groźnymi patogenami.

"Naczelne, o których mowa, należą do innej jednostki i nie zostały narażone na działanie żadnego czynnika zakaźnego" — poinformowano w oświadczeniu.

Niestety służby działały błyskawicznie. Za szybko. Zanim pojawiły się informacje, że zwierzęta nie stanowią zagrożenia, część z nich została wyeliminowana — zastrzelona lub uśpiona. Jak podają lokalne media, przeżył tylko jeden makak.

/2

Jasper County Sheriff's Department, Mississippi / Facebook

Wypadek transportu "agresywnych i zakażonych" małp w USA.

/2

Jasper County Sheriff's Department, Mississippi / Facebook

Wypadek transportu "agresywnych i zakażonych" małp w USA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Newsletter

Najlepsze teksty z Faktu! Bądź na bieżąco z informacjami ze świata i Polski

Zapisz się

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Napisz list do redakcji

Przeczytaj źródło