Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
- Rusza wielka akcja policji skierowana do osób korzystających z hulajnóg elektrycznych
- Policjanci będą zwracać uwagę na łamanie przepisów, a także na niedozwolone przeróbki sprzętu
- Przy okazji policja przypomina najważniejsze przepisy związane z korzystaniem z tych pojazdów
Hulajnogi elektryczne zyskały status jednego z najważniejszych środków transportu w miastach – i to nie tylko w sezonie letnim. Wraz z nadejściem wakacji pomorscy policjanci postanowili przypomnieć o zasadach bezpiecznego poruszania się w przestrzeni publicznej. Akcja ma na celu edukację oraz promowanie odpowiedzialnych postaw wśród użytkowników hulajnóg, pieszych i innych uczestników ruchu.
Hulajnogi są coraz popularniejsze. I niebezpieczne
O "zrobienie porządku" z hulajnogami elektrycznymi apelują lekarze, którzy codziennie zajmują się ratowaniem ofiar wypadków, do których dochodzi podczas korzystania z tych coraz bardziej popularnych pojazdów. Bardzo często są to poważne urazy głowy i twarzy. Hulajnogi elektryczne wyposażone są w bardzo małe kółka, które są podatne na wszelkie nierówności drogi. Z racji pozycji, jaką mamy podczas jazdy hulajnogą elektryczną, każde ostre hamowanie może zakończyć się wypadkiem. Dodatkowo dość powszechne jest łamanie przepisów, które regulują korzystanie z tych urządzeń I mają w założeniu poprawić bezpieczeństwo.
Tego nie wolno robić na hulajnodze elektrycznej. Wiedziałeś?
- Na hulajnodze elektrycznej nigdy, na żadnej, nie wolno jeździć w dwie osoby
- Maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej w Polsce to 20 km na godz
- Po jezdni wolno jeździć hulajnogą elektryczną tylko w sytuacji, gdy maksymalna dozwolona prędkość na danej drodze to 30 km na godz
- Podczas korzystania z drogi dla pieszych oraz drogi dla pieszych i rowerów, użytkownik hulajnogi elektrycznej może poruszać się jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego
- Na hulajnodze elektrycznej nie wolno przewozić bagażu
- Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości. Są to wykroczenia, za które policja karze użytkowników mandatami odpowiednio 1000 zł i 2500 zł.
Hulajnoga z maksymalną prędkością 40 km na godz? To niedozwolona przeróbka
Bardzo wiele hulajnóg elektrycznych ma na tyle mocne silniki, że gdyby nie elektroniczne blokady, pojazdy te mogłyby rozpędzać się do prędkości rzędu 40-50 km na godz. Elektroniczne blokadę prędkości są obowiązkowe, ale też najczęściej bardzo łatwo je wyłączyć. Zdarza się, że jeszcze w sklepie można uzyskać informację, jak to zrobić. Jest to zakazane i policja zamierza rozprawić się z tym problemem. Będą mandaty.