Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
"Zakaz jazdy" i "zakaz ruchu" brzmią złowieszczo, ale to raczej pozytywna informacja. Zwłaszcza że nie są wprowadzane nagle. Wszyscy doskonale o nich wiedzą, a przewoźnicy na pewno zdążyli się przygotować. A kierowcy osobówek tylko zacierają ręce. Zanim jeszcze ruszą prace związane z poszerzeniem autostrady A2 o trzeci pas ruchu pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz modyfikacja autostrady A4 na zachód od Wrocławia, kierowcy będą mogli liczyć na zauważalną poprawę komfortu jazdy tymi odcinkami. To efekt wakacji i obowiązującego w wakacyjne weekendy zakazu ruchu dla ciężarówek.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoZakazy jazdy w wakacje już działają. Obowiązują konkretnych kierowców
Zakazy jazdy już wróciły, bo jak co roku w ostatni dzień roku szkolnego, który teraz przypada w piątek 27 czerwca, zaczynają działać. Dotyczą one niektórych pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 12 t. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) przypomina, że powodem wprowadzenia ograniczeń jest zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących w okresie wakacji głównymi szlakami komunikacyjnymi.
Zakazem ruchu, którym objęte są niektóre pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych, obowiązują:
- w piątki w godzinach 18.00 - 22.00;
- w soboty w godzinach 8.00 - 14.00;
- w niedziele w godzinach 8.00 - 22.00.
Wprowadzone ograniczenia nie oznaczają całkowitego wyłączenia z ruchu pojazdów ciężarowych. Zakaz nie dotyczy autobusów oraz ciężarówek przewożących m.in. lekarstwa i środki medyczne, artykuły szybko psujące się, paliwa i żywe zwierzęta. To oznacza, że kierowców nie powinna dziwić obecność większych pojazdów na drogach, chociaż z pewnością będzie ich zdecydowanie mniej niż w okresie roku szkolnego.
- Przeczytaj także: Nowe ceny paliw od poniedziałku. Będzie się znowu działo na stacjach
Zakaz ruchu w wakacje. Jest dużo mądrych wyjątków
Z dużym natężeniem ruchu ciężarówek trzeba liczyć się w pobliżu granic. Z zakazu wyłączone są pojazdy:
- powracające z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy;
- oczekujące na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
GITD przypomina, że niezależnie od wprowadzonych ograniczeń z dróg mogą korzystać kierowcy pojazdów ciężarowych biorących udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych, czy też pomagających w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych.
- Przeczytaj także: