Ukraiński śmigłowiec urządził polowanie. Wyjątkowa precyzja ataków

1 tydzień temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Udostępniony przez Ukraińców film przedstawia ataki na rosyjskie maszyny, które są kierowane do uderzenia na terytorium Ukrainy. Ukraiński Mi-24 bierze na cel przede wszystkim rosyjskie drony Shahed, które niestety są ostatnio bardzo poważnym zagrożeniem dla ukraińskich miast. Na załączonych wideo możemy zauważyć dwa zestrzelenia, z których pierwsze jest zdecydowanie bardziej efektowne.

W obu przypadkach drony zostały rażone amunicją wystrzeloną z karabinu maszynowego JaKB-12,7, wyposażonego w cztery lufy i obsługującego naboje 12,7 x 108 mm. Wysoka prędkość początkowa pocisku i ogromna szybkostrzelność sprawiają, że nawet po wielu latach od wprowadzenia jest to nadal wyjątkowo zabójcza broń.

Warto też wspomnieć, że w ukraińskiej flocie śmigłowców Mi-24 znajdują się jednostki przekazane przez Polskę. Ukraina otrzymała takie jednostki również m.in. z Czech i Macedonii Północnej.

Mi-24 – latający czołg

Mi-24 jest ciężkim śmigłowcem szturmowym, który jest wyjątkowy na tle innych maszyn tego typu, bo pozwala na transport nawet ośmiu żołnierzy w części ładunkowej. Jednostka napędzana jest przez dwa silniki turbowałowe TW3-177MT o mocy 2200 KM każdy. Masa własna śmigłowca to 8340 kg, a startowa dochodzi nawet do 11500 kg. Mi-24 może latać z prędkością nawet do 335 km na godz., choć typowa prędkość przelotowa to ok. 270 km na godz. Zasięg ze standardowymi zbiornikami paliwa dochodzi do 600 km.

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-24

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Mi-24Vectorkel / Shutterstock

Mi-24 może pochwalić się naprawdę szerokim wachlarzem uzbrojenia. Z przodu, na stanowisku strzelca pokładowego, udostępniono wspomniane wyżej działo JaKB-12,7 z zasobnikiem na 1400 nabojów. Śmigłowiec może przenosić rakiety kierowane 9M17P Skorpion-P, pociski niekierowane kal. 57 mm lub 80 mm, a także do 4 bomb o masie do 200 kg. Wyprodukowano ponad 3000 Mi-24, które znalazły nabywców właściwie na całym świecie. Polska miała łącznie 34 Mi-24D oraz 17 Mi-24W, od 2019 r. w służbie pozostało tylko 15 maszyn, a od połowy 2023 r. pozostałe Mi-24D zostały przekazane Ukrainie.

>> Przeczytaj także: Iran otwiera nowy wojenny front. Oto arsenał na służbie Teheranu

Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło