Szokujące odkrycie w Chinach. Starożytne jaskinie pełne śmieci

1 tydzień temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Niedaleko jednego z najsłynniejszych parków narodowych w Chinach dokonano szokującego odkrycia. Grupa eksploratorów jaskiń opublikowała w sieci nagrania ukazujące hałdy nielegalnie wyrzuconych śmieci, które zalegają w podziemnych korytarzach starożytnych jaskiń. Chociaż zostały zanieczyszczone ponad dekadę temu, lokalne władze do niedawna nie miały pojęcia, co się w nich znajduje.

  • Po chińskich mediach społecznościowych krążą filmiki przedstawiające zakamarki starożytnych jaskiń, które wypełnione są plastikowymi butelkami, puszkami czy pojemnikami po chemikaliach
  • Rozkładające się odpady wydzielają niebezpieczne substancje, przez co powietrze w grotach stało się toksyczne
  • Okazało się także, że do jaskiń wylewano gnojownicę z okolicznych hodowli świń

Narodowy Park Leśny Zhangjiajie w chińskiej prowincji Hunan przyciąga do siebie co roku miliony turystów z całego świata, chcących zobaczyć potężne kolumny skalne zbudowane z piaskowca kwarcowego. To właśnie one posłużyły za inspirację do filmu "Avatar", gdzie pojawiły się krajobrazy unoszące się w powietrzu. Gdy turyści podziwiają walory przyrodnicze parku, w tym samym czasie, nieopodal niego, trwa obecnie szeroko zakrojona akcja sprzątająca. W jej ramach ze starożytnych grot wydobywane są śmieci, zasypane w nich ponad dekadę temu. Do niedawna lokalne władze nie miały pojęcia o tym, co się w nich znajduje.

Nagrania zanieczyszczonych jaskiń w Chinach

Wszystko zaczęło się w marcu tego roku, kiedy kilku eksploratorów zamieściło w mediach społecznościowych filmy przedstawiające zakamarki jaskiń wypełnionych plastikowymi butelkami, puszkami czy pojemnikami po chemikaliach. Materiały te szybko obiegły chiński internet, a w maju zyskały ogromną popularność i wywołały falę krytyki. Państwowe media zaczęły badać sprawę, a lokalne władze zapowiedziały serię kontroli oraz oficjalne śledztwo w powiecie Cili, gdzie znajdują się najbardziej zanieczyszczone groty.

Według relacji jednego z mężczyzn zaangażowanych w sprzątanie, w grotach znaleziono wszelkiego rodzaju odpady, w tym rzeczy jednorazowego użytku, tekstylia oraz plastikowe torby. Władze poinformowały, że sprawdzono ponad 200 jaskiń i większość z nich była wypełniona śmieciami. W ciągu jednego dnia z dwóch najbardziej zanieczyszczonych grot wydobyto aż 51 ton śmieci. Ponadto okazało się, że rozkładające się odpady wydzielają niebezpieczne substancje, przez co powietrze w grotach stało się toksyczne.

Zanieczyszczone jaskinie. Screen z nagrania

Zanieczyszczone jaskinie. Screen z nagrania Foto: Xiaofugege / Douyin

Zanieczyszczone jaskinie. Screen z nagrania

Zanieczyszczone jaskinie. Screen z nagrania Foto: Xiaofugege / Douyin

Zanieczyszczone jaskinie. Screen z nagrania

Zanieczyszczone jaskinie. Screen z nagrania Foto: Xiaofugege / Douyin

Skąd w jaskiniach wzięły się śmieci?

Śmieci w jaskiniach nagromadzono w latach 2010-2015 i jest to efekt zaniedbań po wprowadzeniu zakazu spalania odpadów, który nie został uzupełniony o żaden program zastępczy ani infrastrukturę do utylizacji. Mieszkańcy mniejszych miejscowości w powiecie Cili zaczęli więc podrzucać odpady do podziemnych korytarzy, niekiedy w sposób zorganizowany. Mieszkańcy przyznawali w wywiadach dla mediów państwowych, że jeszcze kilka lat temu takie praktyki były codziennością, a ciężarówki regularnie zrzucały śmieci do głębokich pieczar. Wyszło też na jaw, że do jaskiń wylewano gnojownicę z okolicznych hodowli świń (w powiecie Cili hoduje się blisko 700 tys. świń rocznie), przez co tworzyły się w nich zbiorniki szlamu.

Konsekwencje zanieczyszczeń

Eksperci alarmują, że skażenie grot może mieć dalekosiężne skutki ekologiczne. Zanieczyszczenia przenikają bowiem szybko do podziemnych źródeł, co może odbić się na wodach powierzchniowych i negatywnie wpłynąć na regionalny ekosystem.

Tymczasem w samym Zhangjiajie ruch turystyczny wciąż rośnie — jest już o blisko 10 proc. większy niż rok temu. Chociaż zanieczyszczone jaskinie znajdują się ponad 100 kilometrów kwadratowych od parku, wzmożony napływ gości powoduje dodatkowe obawy o stan środowiska w całym regionie, ponieważ jest on częścią większego obszaru Wulingyuan umieszczonego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: CNN

Przeczytaj źródło