Psy oglądają telewizję. Rusza kanał dla tych zwierząt i ich właścicieli

14 godziny temu 3
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Psy przed telewizorem (fot. shutterstock.com) Psy przed telewizorem (fot. shutterstock.com)

Badanie powstało w oparciu o ankiety wypełnione przez 453 amerykańskich właścicieli psów. Czynniki takie jak rasa, wiek i płeć psa nie miały wpływu na reakcje. Znaczenie miał za to temperament zwierzęcia. Jak informuje digitalfernsehen.de, psy nadpobudliwe, niespokojnie reagują na dźwięki z telewizji. Zdarza się, że próbują biec za zwierzętami, które zobaczą na ekranie. Stresuje je dzwonek do drzwi w serialu czy filmie.

Dzięki nowszym telewizorom psy widzą więcej

Widok zwierząt, szczekanie i głos człowieka w telewizji, najbardziej przykuwa uwagę psów. Amerykanie nie wykluczają, że instalacja telewizorów w schroniskach, poprawiłaby samopoczucie zwierząt. Pod warunkiem, że byłyby wyświetlane dla nich odpowiednie treści. Badanie wykazało, że zwierzętom podobają się szczególnie relacje z wystaw psów.

Wpływ na postrzeganie treści ma też wzrok psów. Psy widzą otaczający je świat głównie w dwóch kolorach i ich odcieniach – niebieskim i żółtym. (dichromatycznie). Ludzie mogą obserwować otoczenie w trzech kolorach, czyli trichromatycznie (niebieski, zielony i czerwony). Dzięki mózgowi doświadczamy milionów różnych kolorów. Psy widzą lepiej w słabym świetle i lepiej wykrywają ruch, ale ich wzrost nie jest tak ostry, jak u ludzi. Ma to szczególne znaczenie przy widoku z większej odległości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Jak informuje sciencenews.org, psy mają też szybszy współczynnik fuzji migotania, który określa, jak szybko obrazy muszą migotać, aby były postrzegane jako ciągłe wideo. Oznacza to, że w przypadku starszych telewizorów psy mogły widzieć tylko nieruchome obrazy zamiast ciągłego wideo.  –  Nie jest to już problemem. Ekrany LED gwarantują obraz w znacznie wyższej rozdzielczości – stwierdził psycholog Jeffrey Katz  z Auburn University w Alabamie.

Kolejny kanał z myślą o zwierzętach i ich właścicielach

W lutym 2012 roku w Stanach Zjednoczonych zadebiutował kanał Dog TV. Wkrótce potem rozszerzono jego zasięg o Meksyk, Brazylię, Portugalię, Koreę Południową, Chiny, Wielką Brytanię, Australię i Nową Zelandię. Pasmo Dog TV emitował też Animal Planet. Stacja emituje treści stworzone specjalnie dla zwierząt. Przygotowano je we współpracy ze specjalistami od zachowania psów. Najczęściej to kilkuminutowe filmiki, które mają relaksować zwierzęta.

1 września działający operator Free (należący do Iliad Group, podobnie jak obecny w Polsce Play), wprowadzi do oferty kanał Dog & Cat TV. Stacja będzie pokazywać filmy dokumentalne, programy poradnikowe, talk-show poświęcone psom i kotom, a także filmiki relaksacyjne, podobne do tych z Dog TV. Mają przedstawiać zadowolone z życia psy i koty, co może wpłynąć dobrze na samopoczucie czworonogów.

Kanał będzie dostępny dla wszystkich abonentów Free bezpłatnie. Stoi za nim SECOM Group, znana z kanałów tematycznych, takich jak Museum TV 4K czy My Zen TV 4K, oferowanych także na polskim rynku (na przykład poprzez serwis streamingowy Polsat Box Go czy platformę cyfrową Polsat Box).

Przeczytaj źródło