Nvidia na „złotej fali” adopcji AI z nowym rekordem. Analitycy mówią już o 6 bilionach dolarów

5 dni temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Michał Kubicki2025-06-26 09:00redaktor Bankier.pl

publikacja
2025-06-26 09:00

Akcje Nvidii osiągnęły nowy historyczny rekord na giełdzie w Nowym Jorku, wynosząc spółkę z Santa Clara na pierwsze miejsce najdroższych firm na świecie, z wyceną równą 3,76 biliona dolarów. Wpływ na podbicie notowań miała między innymi nowa rekomendacja, która kapitalizację Nvidii widzi na poziomie 6 bilionów dolarów.

Nvidia na „złotej fali” adopcji AI z nowym rekordem. Analitycy mówią już o 6 bilionach dolarów
Nvidia na „złotej fali” adopcji AI z nowym rekordem. Analitycy mówią już o 6 bilionach dolarów
/ perplexity.ai

Nowy rekord cen akcji Nvidii 25 czerwca 2025 r. na zamknięciu był efektem pozytywnej reakcji na nową rekomendację analityków, premiery nowych produktów oraz bardzo dobrego sentymentu inwestorów zbudowanego na świetnych wynikach finansowych i dynamicznego rozwoju rynku AI wkraczającego w okres masowej adopcji technologii w różnych branżach i sektorach gospodarki.

companiesmarketcap.com/

Kurs Nvidii zyskał w środę 4,33 proc. do 154,31 USD, wyceniając spółkę na 3,76 bln USD. W czwartkowym handlu przedsesyjnym dalej rósł do blisko 156 USD za akcję. Nvidia ponownie stała się najcenniejszą firmą giełdową na świecie, wyprzedzając Microsoft (3,66 bln USD) i Apple (3,01 bln USD).

Kurs pobił poprzedni rekord zamknięcia z 6 stycznia br., który wynosił 149,43 USD. Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu za akcje płacono poniżej 87 USD, co oznaczało przecenę od szczytu o ponad 40 proc. Odbicie jednak sprawiło, że tegoroczna stopa zwrotu to już blisko 15 proc., po tym jak w 2024 r. kurs wzrósł o 171 proc., a w 2023 r. o 239 proc.

tradingeconomics.com

Rekomendacja na 6 bilionów dolarów

Świetne zachowanie akcji spółki podczas środowych notowań, które wyniosły kurs na nowy szczyt, można połączyć z aktualizacją rekomendacji firmy analitycznej Loop Capital, która podniosła cenę docelową akcji Nvidii do 250 dolarów, co jest najwyższą prognozą na Wall Street i sugeruje potencjalną kapitalizację rynkową na poziomie 6 bilionów dolarów.

Rok temu w lipcu, gdy akcje Nvidii handlowano w okolicy 120 USD, ten sam analityk Loop Capital Ananda Baruah prognozował cenę akcji po 175 USD, która jeszcze utrzymał w tym roku pod koniec maja, już po publikacji dalej świetnych wyników za I kwartał, po których kurs do 24 czerwca zyskał 10 proc. Co się więc zmieniło przez ten czas?

Złota fala adopcji AI 

„Nasze badania wskazują, że wkraczamy w kolejną „złotą falę” adopcji generatywnej sztucznej inteligencji, a Nvidia jest na czele kolejnego istotnego etapu silniejszego niż oczekiwano popytu” – napisano w notatce. „Nvidia pozostaje zasadniczo monopolistą w zakresie kluczowych technologii i ma władzę cenową i marżową” – dodano.

Złota fala to określenie dynamicznego, masowego i globalnego wdrażania technologii generatywnej AI w różnych branżach i sektorach gospodarki. Chodzi o etap, w którym firmy, instytucje oraz użytkownicy indywidualni na niespotykaną dotąd skalę zaczynają korzystać z narzędzi opartych o AI. Oznacza to radykalną zmianę sposobu funkcjonowania firm, rynków i społeczeństw – podobnie jak wcześniejsze rewolucje technologiczne związane z Internetem czy smartfonami.

Baruah uważa, że ​​następna faza rozwoju Nvidii będzie napędzana przez wzrost inwestycji w hyperscale cloud oraz wdrożenia akceleratorów AI i suwerenne centra danych AI. Prognozy Loop Capital wskazują, że wydatki na infrastrukturę AI oraz tzw. „AI factory” mogą sięgnąć 2 bilionów dolarów do 2028 roku. Tak duża skala inwestycji uzasadnia potencjalną kapitalizację rynkową Nvidii nawet na poziomie 6 bilionów dolarów, czyli wzrost o ponad 60 proc. względem obecnej wyceny.

Nvidia rozwija także nowe obszary działalności, takie jak robotyka i technologie dla samochodów autonomicznych, które mają być kolejnymi motorami wzrostu. Dodatkowo, firma wzmacnia pozycję w segmencie gamingowym, m.in. dzięki premierze nowych kart graficznych, co wspiera dalszy wzrost przychodów.

W tym tygodniu Nvidia ogłosiła właśnie premierę nowej karty graficznej RTX 5050 (najsłabszy model z nowej generacji Blackwell), która ma szansę napędzić kolejną falę wymian sprzętu wśród graczy i zwiększyć przychody z segmentu gamingowego.

Nvidia chce sprzedawać jeszcze więcej. Gigant sam hoduje sobie klientów

Firma nie musi pisać każdego algorytmu ani wchodzić w każdą niszę – wystarczy, że przyciągnie do swojego ekosystemu tysiące deweloperów i software housów. (...) Hardware sprzedaje się sam, kiedy software jest już gotowy i czeka na moc obliczeniową. 

Loop Capital zwraca uwagę na rosnący optymizm inwestorów, wysoką płynność akcji i przewagę technologiczną Nvidii, która pozwala jej utrzymać pozycję lidera w branży na długie lata. Akcje Nvidii są obecnie notowane przy wskaźniku cena/zysk na poziomie około 30, czyli poniżej średniej z ostatnich pięciu lat (ok. 40). Sugeruje to, że wzrost prognozowanych zysków przewyższa nawet dynamiczny wzrost kursu akcji. Cena docelowa Baruaha wynosząca 250 USD opiera się na mnożniku 31x ich szacunków EPS (zysk na akcję) na rok fiskalny 2028, wynoszących 8 USD.

Loop Capital uzasadnia wyższą rekomendację dla Nvidii wyjątkowo silną pozycją rynkową spółki, perspektywą eksplozji wydatków na AI oraz przewidywanym utrzymaniem wysokiej dynamiki wzrostu zysków i przychodów w kolejnych latach. Rekomendacja „kupuj” została podtrzymana, ale analityk zastrzega, że wycena giełdowa zależy nie tylko od wyników finansowych, lecz także od tego, jak rynek będzie wyceniał przyszłe zyski spółki (poziom wskaźnika prognozowanego C/Z). Podnosi tu kwestię tzw. kompresji wskaźnika prog. cena/zysk, czyli sytuacji, w jakiej inwestorzy są skłonni płacić mniej za zyski spółki niż wcześniej.

Źródło:

Przeczytaj źródło