Nawet dwa lata na pozwolenie, ale idą zmiany. Odczuje je część kierowców

6 dni temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Ładowanie samochodów elektrycznych w Polsce w dalszym ciągu sprawia problemy niektórym właścicielom takich pojazdów. Wszystko przez bariery administracyjne w naszym państwie, które znacząco utrudniają mieszkańcom budynków wielorodzinnych instalację prywatnych punktów ładowania. A jak wiadomo, to właśnie na tankowaniu w domu nasz portfel cierpi najmniej.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Obecnie właściciele samochodów elektrycznych mogą czekać nawet dwa lata na wydanie odpowiednich zgód do postawienia własnego wallboxa. Z tego powodu Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje nowelizację przepisów, co ma znacząco skrócić ten proces.

Zobacz także: Kary 5 tys. zł za spalinowe auto pod Lidlem i Biedronką. Sypią się? Wyjaśniamy, jaka jest prawda

Montaż ładowarki do aut elektrycznych ma stać się prostszy. Szykują nowe przepisy

Projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych zakłada umożliwienie mieszkańcom budynków wielorodzinnych samodzielnego zlecania ekspertyzy technicznej dopuszczalności instalacji ładowarki, jeśli wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia, czy też zarządca budynku nie wywiązuje się z tego obowiązku w ustawowym terminie.

Przeczytaj także: Od jutra zaczną się kolejki na tych stacjach paliw. Paliwo będzie tańsze o 40 gr na litrze

Rewolucja w sprawie ładowarek do aut elektrycznych. Oto szczegóły

Jak podaje PAP, przygotowywany projekt zakłada, że po złożeniu wniosku o zgodę na montaż ładowarki, czas na zlecenie opracowania ekspertyzy dla zarządu wspólnoty bądź spółdzielni będzie wynosił 14 dni. Później w ciągu siedmiu dni będą oni musieli przekazać ją wnioskodawcy. Jeśli nie dopełnią swoich obowiązków w terminie, ekspertyzę będzie mogła zlecić we własnym zakresie ubiegająca się o nią osoba, a następnie przedstawić ją zarządowi.

Sprawdź także: Sprytni kierowcy kładą ręcznik na desce rozdzielczej. To genialne zabezpieczenie

Co istotne, jeśli ekspertyza nie będzie wykazywała żadnych przeciwwskazań i wskaże, że jest techniczna możliwość montażu ładowarki w garażu, możliwe będzie natychmiastowe rozpoczęcie realizacji inwestycji. W takim przypadku odmowa wydania odpowiedniej zgody od wspólnoty nie będzie miała żadnego znaczenia.

Przeczytaj źródło