Katastrofa rosyjskiego samolotu Su-27UB. Dwóch pilotów katapultowało się

8 godziny temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Do katastrofy rosyjskiego Su-27 doszło w mieście Kulebaki w obwodzie niżnonowogrodzkim – informację o tym przekazały rosyjskie media we wczesnych godzinach popołudniowych we wtorek 1 lipca. Nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy, ale prawie na pewno można wykluczyć udział wojsk ukraińskich. Mimo że Kijów przeprowadził w ostatnim czasie kilka udanych akcji przeciwko rosyjskiemu lotnictwu, tutaj mamy do czynienia albo z awarią maszyny, albo błędem pilotów.

Nie bez powodu użyliśmy liczby mnogiej – rosyjskie media podają, że dwaj piloci zdążyli się katapultować, co oznacza, że do katastrofy doszło z udziałem samolotu Su-27UB, czyli jedynej dwumiejscowej wersji tego samolotu.

Pod koniec czerwca doszło do innej katastrofy z udziałem rosyjskich samolotów – w Donbasie Su-25 Kremla zestrzelił inny taki sam samolot (bratobójczy ogień).

Co potrafi Su-27?

Su-27 to wielozadaniowy myśliwiec wywodzący się z czasów ZSRR zaprojektowany, jako bezpośredni konkurent dla amerykańskich samolotów F-15 i F-15 oraz główny obrońca rosyjskiego nieba przed bombowcami B-1B Lancer oraz B-52. Maszyna charakteryzuje się bardzo wysoką zwrotnością, zasięgiem aż 3,5 tys. km oraz możliwością przenoszenia ciężkiego uzbrojenia o łącznej wadze niemal 4,5 t.

Myśliwiec Su-27

Myśliwiec Su-27Mike Mareen / Shutterstock

Samolot rozpędza się też do prędkości 2,5 tys. km na godz. i wszedł do służby pod sam koniec zimnej wojny, w 1985 r. stając się później platformą, na bazie której Rosja rozwijała swoje przyszłe lotnicze konstrukcje. Su-27 jest tym samym niejako ojcem, takich samolotów, jak Su-30, Su-34, Su-35 i Su-37.

Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:

Przeczytaj źródło