Emerytura nie dla komornika. Sejm wydłużył możliwy czas pracy zawodowej komorników

5 dni temu 9
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-26 09:00

publikacja
2025-06-26 09:00

Przesunięcie z 65 do 70 lat granicy, po przekroczeniu której minister odwołuje z urzędu komornika - to główne założenie nowelizacji ustawy o komornikach sądowych, którą w środę wieczorem przyjął Sejm. Zmiana jest powrotem do regulacji sprzed 2019 r.

Emerytura nie dla komornika. Sejm wydłużył możliwy czas pracy zawodowej komorników
Emerytura nie dla komornika. Sejm wydłużył możliwy czas pracy zawodowej komorników
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Za nowelizacją głosowało 234 posłów, przeciw było 174, zaś 19 wstrzymało się od głosu.

Jak uzasadniał resort sprawiedliwości, który przygotował te zmiany, chodzi przede wszystkim o rezygnację ze z obligatoryjnego przechodzenia komorników w wieku 65 lat na emeryturę, a także z limitu czasu trwania asesury sądowej do lat sześciu.

Jak podczas prac legislacyjnych w czerwcu wskazywał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, za czasów rządów PiS wprowadzono zasady "dyskryminujące wobec komorniczej grupy zawodowej na tle pozostałych zawodów prawniczych", w których granica wieku wykonywania zawodu jest określona na poziomie 70 lat.

"W przypadku komorników sądowych została wprowadzona cezura bezwzględnie zabraniająca kontynuowania swojej pracy i nakładająca na MS wydanie stosowanej decyzji administracyjnej" - mówił Myrcha.

Tymczasem - jak przypominał - w ciągu ostatnich lat kwestie te zostały zweryfikowane przez sądy administracyjne, które "jednoznacznie i w sposób zgodny wskazały na dyskryminacyjny charakter tych przepisów". "Zarówno w kontekście polskiej konstytucji, jak i przepisów unijnych, gdzie cała grupa zawodowa została potraktowana w sposób odrębny w stosunku do pozostałych grup zawodowych - na przykład notariuszy" - mówił wiceminister.

W innych ustawach odnoszących się do zawodów prawniczych, ten limit wieku jest bowiem określony odmiennie. Na przykład według Prawa o notariacie minister odwołuje notariusza, gdy ten ukończył 70 lat. Z kolei Prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi, że sędzia przechodzi w stan spoczynku, gdy ukończy 65 lat, chyba że oświadczy Krajowej Radzie Sądownictwa chęć dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie zdrowotne. Wówczas - jeśli KRS wyrazi zgodę - sędzia może zajmować stanowisko nie dłużej niż do ukończenia 70. roku życia. Z kolei przepisy o adwokaturze i radcach prawnych nie określają górnej granicy wieku wykonywania zawodów adwokata czy radcy.

Jednocześnie w uzasadnieniu uchwalonych w środę przepisów zastrzeżono, że przyznanie komornikom prawa do wykonywania zawodu do czasu osiągnięcia przez nich 70. roku życia nie wyłącza możliwości przejścia na emeryturę z chwilą osiągnięcia przez komornika wieku uzasadniającego nabycie uprawnień emerytalnych. "Wydłużenie wieku uprawniającego do wykonywania zawodu nie przesądza zatem, że wszyscy komornicy i asesorzy będą pozostawać czynni zawodowo do ukończenia 70 lat" - dodano.

Nowelizacja ma ponadto wyeliminować dotychczasowy maksymalny, sześcioletni okres trwania asesury komorniczej, umożliwiając asesorom nieograniczony czas zdobywania praktyki. "Zasadny powrót do poprzednich rozwiązań ustawowych, w których nie było określonej daty granicznej zmuszającej asesora do złożenia wniosku o powołanie na stanowisko komornika w chwili, w której może nie być na to gotowy" - zaznaczono w uzasadnieniu.

Nowelizację krytykował PiS. Jak w czerwcu wskazywał wiceszef MS z okresu rządów tej partii - Sebastian Kaleta wskutek wprowadzonej w tamtym czasie reformy, liczba komorników wzrosła dwukrotnie. Wniosek PiS o odrzucenie projektu w całości nie uzyskał jednak większości.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu. (PAP)

mja/ sdd/

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Skuteczne planowanie i realizacja projektów. Kurs dla przedsiębiorców.

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło