Czerwony alert w Europie. Włochy, Hiszpania, Portugalia i Francja rozpływają się w słońcu

18 godziny temu 7
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-07-02 08:00

publikacja
2025-07-02 08:00

W rekordowej liczbie 18 z 27 największych miast we Włoszech obowiązuje w środę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia. Władze 15 regionów kraju wprowadziły zakazy lub ograniczenia dotyczące pracy pod gołym niebem w najgorętszych porach dnia.

Czerwony alert w Europie. Włochy, Hiszpania, Portugalia i Francja rozpływają się w słońcu
Czerwony alert w Europie. Włochy, Hiszpania, Portugalia i Francja rozpływają się w słońcu
fot. Anwar Mirza / /  Reuters / Forum

Czerwony alert z powodu temperatur sięgających albo przekraczających 40 stopni obowiązuje w Rzymie, Ankonie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Campobasso, Florencji, Frosinone, Genui, Latinie, Mediolanie, Palermo, Perugii, Rieti, Turynie, Trieście, Weronie i Viterbo.

Najwyższy stopień alarmu utrzymany zostanie w tych miastach także w czwartek.

Dziennik "La Stampa" podaje w środę, że władze 15 z 20 włoskich regionów wprowadziły zakazy lub ograniczenia dotyczące pracy pod gołym niebem w najgorętszych porach dnia, czyli w godzinach 12.30- 16.00.

Jak dodaje gazeta, rekordowe upały, zagrażające zdrowiu blokują pracę 3 milionów osób, między innymi w budownictwie i rolnictwie.

Dziennik zamieszcza też apel o to, by w godzinach ekstremalnych upałów nie zamawiać dostaw jedzenia. "To my, klienci musimy chronić dostawców"- zaznacza.

Media informują również, że oczekiwane w najbliższym czasie jest podpisanie przez rząd, przedsiębiorców i związki zawodowe ogólnokrajowego protokołu chroniącego tych, którzy pracują pod gołym niebem.

Francja: ponad 41 stopni na południu kraju, w Paryżu wieczorem było 39 stopni

Na południu Francji, w miejscowości Cadenet (departament Vaucluse), temperatury sięgnęły we wtorek 41,4 st. Celsjusza. Urząd meteorologiczny Meteo France podał, że jeszcze ok. godz. 18 w Paryżu słupek rtęci sięgał 39 stopni. Poinformowano, że wyłączona została elektrownia jądrowa.

W całym regionie wokół stolicy Francji obowiązuje najwyższy, czerwony alert pogodowy. Otwarto 250 dodatkowych miejsc, w których schronić się mogą osoby szczególnie narażone na groźne skutki upałów, np. osoby bez dachu nad głową. Wicemer miasta David Belliard powiedział we wtorek, że potrzebne są schronienia dla 3000-5000 takich osób i niezbędna jest pomoc państwa, ponieważ władze miejskie same nie mogą tego zapewnić.

Wiele pływalni w Paryżu wydłużyło czas pracy - do godz. 22. Niektóre parki, zapewniające w dużym mieście ochłodę, otwarte będą całą noc. W stolicy Francji obowiązuje najwyższy poziom planu działań związanych z upałami. Przewiduje on np. monitorowanie sytuacji osób figurujących w wykazie szczególnie narażonych i zaopatrzenie ich w wentylatory.

Służby ratunkowe SAMU przewidywały wzrost wezwań o 30-40 proc. w porównaniu ze zwykłymi dniami. Liczba wezwań rzeczywiście wzrosła, ale są one związane z chorobami, a w małym stopniu z przypadkami hipotermii.

Premier Francois Bayrou zapewnił we wtorek, że wdrożono działania w celu ochrony pracowników, jak możliwość wyboru grafiku pracy i zawieszenie uciążliwych robót.

W całej Francji zamknięto całkowicie bądź częściowo we wtorek prawie 1900 szkół - stanowi to około 3 proc. wszystkich placówek. Najwyższy, czerwony alert pogodowy obowiązywał będzie w 16 departamentach, w tym wokół stolicy, jeszcze w środę.

Rekordowe temperatury w Portugalii

W Portugalii wystąpiły rekordowo wysokie poziomy maksymalnej i minimalnej temperatury powietrza w czerwcu w związku z falą upałów, jaka utrzymuje się od blisko tygodnia nad Półwyspem Iberyjskim - przekazał we wtorek Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) w Lizbonie.

Rekordowe jak na czerwiec temperatury powietrza zaobserwowano w 34 proc. z ponad 80 istniejących w tym kraju stacji meteorologicznych.

Rekordowym dniem była niedziela, 29 czerwca, kiedy w miejscowości Mora słupek rtęci pokazał 46,6 st. C. W tym samym dniu, jak przekazała IPMA, zanotowano też najwyższą w historii w czerwcu minimalną temperaturę powietrza – 33,5 st. C, w mieście Portalegre.

Od czwartku nad Portugalią utrzymują się wysokie temperatury powietrza, które w kilku regionach kraju przekraczają 40 st. C. Towarzyszą im liczne pożary terenów leśnych, łąk oraz obszarów rolnych.

W środę rano strażacy walczą z ponad 20 pożarami, z których najwięcej trawi północną i środkową część kraju.

Hiszpania: w wyniku czerwcowych upałów zmarło co najmniej 380 osób

W wyniku czerwcowych upałów, które nawiedziły Hiszpanię szczególnie pod koniec miesiąca, śmierć poniosło co najmniej 380 osób, z czego 77 w Galicii, 52 w Madrycie, 48 w Andaluzji, a 43 w Katalonii – wynika z danych opublikowanych przez Instytut Zdrowia im. Karola III.

Jedynymi hiszpańskimi wspólnotami autonomicznymi, które nie odnotowały żadnych zgonów z powodu upałów były Murcja na południowym wschodzie kraju, Baleary i Wyspy Kanaryjskie.

We wtorek państwowa agencja meteorologiczna AEMET poinformowała, że tegoroczny czerwiec w Hiszpanii był najgorętszy w historii pomiarów temperatur w tym kraju. W niedzielę odnotowano czerwcowy rekord temperatury, który padł w gminie El Granado w Andaluzji, gdzie termometry pokazały 46 stopni.

W czerwcu w całym kraju z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. To trzeci najwyższy wynik w historii, jeśli chodzi o ten miesiąc. Najbardziej śmiercionośny pod tym względem był czerwiec 2017 r., kiedy zmarło 1 tys. osób, natomiast w 2022 r. było to 828 osób.

W 2023 r. odnotowano z kolei 32 zgony, ponad dziesięć razy mniej niż w tym roku.

W ciągu pierwszy sześciu miesięcy 2025 r. w wyniku ekstremalnych temperatury zmarło już 2169 osób, w tym ponad 2 tys. miało ponad 65 lat – poinformował Instytut Zdrowia im. Karola III.

Nad całym krajem wciąż przetacza się trwająca od soboty fala upałów, która ma potrwać do czwartku.

Z Madrytu Marcin Furdyna, z Paryża Anna Wróbel, z Lizbony Marcin Zatyka, z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Przeczytaj źródło