Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera
Zgodnie z raportem Chiny dysponują obecnie 600 głowicami nuklearnymi, a od 2023 r. przybywa ich ok. 100 rocznie. Jeśli będą wzbogacać swój potencjał w takim tempie, za dziesięć lat mogą dorównać Stanom Zjednoczonym i Rosji pod względem głowic gotowych do użycia w krótkim czasie. Aktualnie te dwa kraje są w światowej czołówce, jeśli chodzi o stan posiadania głowic (zarówno gotowych do użycia, jak i innych). W Stanach Zjednoczonych, według raportu SIPRI, jest obecnie łącznie 5 177 głowic, a w Rosji — 5 459. To prawie 90 proc. światowych zapasów.
Zobacz także: Wyścig zbrojeń na świecie przyspieszył. Supermocarstwa inwestują w programy jądrowe
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoChiny szybko gromadzą głowice nuklearne
Przy obecnym tempie wzrostu Chiny mogą mieć 1 500 głowic nuklearnych do 2035 r. — alarmują autorzy raportu. Chińczycy uspokajają, że nigdy nie użyją broni jądrowej jako pierwsi. Na poniedziałkowym briefingu prasowym w ministerstwie spraw zagranicznych rzecznik prasowy Guo Jiakun odmówił komentarza na temat raportu. Powiedział tylko, że "Chiny zawsze przestrzegały nuklearnej strategii samoobrony, zawsze utrzymywały swoje siły nuklearne na minimalnym poziomie wymaganym dla bezpieczeństwa narodowego i nie brały udziału w wyścigu zbrojeń" — donosi "The Guardian". Zapewnił też, że nigdy nie użyją ani nie zagrożą użyciem tego rodzaju broni państwom, które jej nie posiadają. Będą jednak "nadal mocno angażować się w ochronę swoich uzasadnionych interesów bezpieczeństwa".
Zobacz także: Niepokojące dane o rosyjskich rakietach. Kijów w trudnej sytuacji
Tempo gromadzenia broni nuklearnej w Chinach jest zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych, które w ubiegłym roku zatwierdziły w związku z tym nową strategię nuklearną. Chiny z kolei rozwijają swoje możliwości militarne m.in. ze względu na możliwą interwencję USA w sprawie Tajwanu. Istnieje przekonanie, że w tej chwili mają 24 głowice nuklearne gotowe do natychmiastowego użycia, a na północy Chin budowane są setki obiektów dla międzykontynentalnych pocisków balistycznych i pocisków dalekiego zasięgu używanych do przenoszenia broni jądrowej.
"Era redukcji liczby broni jądrowej na świecie, która trwała od zakończenia zimnej wojny, dobiega końca" — podsumował Hans M. Kristensen, starszy pracownik naukowy SIPRI, cytowany przez "The Guardian".
Szukacie przydatnego gadżetu? To sprawdźcie oferty na te popularne lornetki w różnych przedziałach cenowych:
- Lornetka NIKON Monarch M7 10x42 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Discovery 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka VORTEX Diamondback HD 10x50 — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka DELTA OPTICAL Voyager II 10x50 WA — sprawdź ofertę w sieci
- Lornetka NIKON Aculon A211 Zoom 10-22x50 — sprawdź ofertę w sieci