Benzyna znów poniżej 6 zł/l. Ceny paliw powoli wracają do normy

7 godziny temu 4
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
»

Krzysztof Kolany2025-07-04 10:13główny analityk Bankier.pl

publikacja
2025-07-04 10:13

Początek lipca przyniósł delikatny spadek cen na stacjach paliw. Jednakże patrząc na stawki hurtowe trudno uciec od przekonania, że w przypadku benzyny proces normalizacji cen detalicznych następuje stanowczo za wolno. Za to najtańszy od niemal roku był autogaz.

Benzyna znów poniżej 6 zł/l. Ceny paliw powoli wracają do normy
Benzyna znów poniżej 6 zł/l. Ceny paliw powoli wracają do normy
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Na początku lipca benzyna Pb95 średnio w skali kraju kosztowała 5,96 zł/l i była o 5 gr/l tańsza niż tydzień temu – wynika z danych BM Reflex. To dość niewielka korekta potężnych podwyżek z końcówki czerwca, gdy dystrybutorzy postanowili przerzucić na kierowców koszty „izraelskich” podwyżek w rafineriach z połowy poprzedniego miesiąca. Traf chciał, że ceny przy dystrybutorach rosły w tym samym czasie, w którym stawki hurtowe już mocno spadały.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

To samo działo się w przypadku oleju napędowego, który średnio tankowano po 6,04 zł/l – czyli także o 5 gr/l mniej niż przed tygodniem. Autogaz potaniał o kolejne 2 gr/l i przeciętnie w skali kraju kosztował 2,77 zł/l – podaje BM Reflex. To najniższa średnia cena detaliczna LPG od sierpnia ubiegłego roku.

Trzeba tutaj dodać, że mówimy o średnich cenach w skali całego kraju. Ceny na poszczególnych stacjach mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt groszy na litrze, w zależności od lokalizacji i siły lokalnej konkurencji. 

Coś nie gra na polskim rynku benzyny

W poprzednim tygodniu obserwowaliśmy absurdalną sytuację, gdy ceny na stacjach rosły, podczas gdy stawki w rafineriach spadały. Na początku lipca sytuacja stał się jeszcze bardziej pogmatwana. A to dlatego, że ceny gotowych paliw na światowych giełdach zaczęły odbijać po gwałtownych spadkach z końcówki czerwca. Problem ten dotyczy zwłaszcza oleju napędowego, który na londyńskiej giełdzie ICE w piątek wyceniany był na 716 USD/t. To już o 10% więcej niż jeszcze kilka dni temu. Ale wciąż o 100 USD/t mniej niż podczas czerwcowego piku po izraelskim ataku na Iran.

Na to wszystko nakłada się też trwająca od połowy maja kolejna fala osłabienia dolara. W rezultacie w tym tygodniu amerykańska waluta na polskim rynku była najtańsza od 7 lat, a „zielony” kosztował nawet mniej niż 3,60 zł. A to wywiera presję na spadek hurtowych cen paliw wyrażonych w PLN.

4 lipca Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 445 zł/m3, do po dodaniu 23% VAT-u daje ok. 5,47 zł/l. Jest to stawka aż o 49 gr/l niższa od przeciętnej ceny detalicznej. Oznacza to, że implikowana marża na sprzedaży tego paliwa jest blisko dwukrotnie wyższa od historycznej średniej! Taki stan rzeczy utrzymuje się już drugi tydzień z rzędu. Wygląda na to, że operatorzy stacji postanowili zarobić na wzmożonym popycie na benzynę będącym pochodną rozpoczęcia urlopowych wyjazdów.

Nieco inaczej rzecz ma się w przypadku oleju napędowego, który w  piątkowym cenniku płockiej rafinerii figurował po 4 737 zł/m3, czyli po ok. 5,83 zł/l  po ovatowaniu (akcyza i inne parapodatki są już wliczone w cenę hurtową). W przypadku „diesla” stawki hurtowe znów zaczęły rosnąć i obecnie są dość zbliżone do średniej ceny detalicznej. Różnica ta wynosi 21 gr/l i jest to rezultat zbieżny z wieloletnią średnią.

Paliwowe wakacje tańsze niż rok temu

Mimo wszystko wyjeżdżając na  tegoroczne wakacje zatankujemy zdecydowanie taniej niż rok temu. Litr benzyny Pb95 kosztuje średnio o 50 groszy mniej niż przed rokiem, a oleju napędowego o 44 grosze. Tylko LPG wciąż pozostaje nieznacznie (tj. o 8 gr/l) droższe niż na początku lipca 2024 roku.

Warto też pamiętać o wakacyjnych promocjach oferowanych przez większość dużych sieci stacji paliw. Zapisując się do programów lojalnościowych można zatankować o 30-50 gr/l taniej względem ceny z pylonu. Oferta jest co prawda limitowana zarówno pod względem liczby tankować jak i ilości pobranego paliwa, ale programów promocyjnych jest na tyle dużo, że nawet przy sporych przebiegach da się za każdym razem zatankować ze zniżką.  Trzeba tylko „strategicznie” dobierać punkty tankowania.

Źródło:

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Tego jeszcze nie grali! Dokładają drona DJI do karty kredytowej w Citi Handlowym

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło