Żniwo z dywidend, rajd Orlenu i inflacja bazowa najniżej od 5 lat. Tydzień na wykresach

1 tydzień temu 10
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

2025-06-21 06:00

publikacja
2025-06-21 06:00

Choć mijający tydzień to tydzień z "długim weekendem", to wykresów tygodnia mamy w bród. Poznaliśmy najświeższe dane o inflacji bazowej, decyzję Fedu ws. stóp procentowych w USA i obserwowaliśmy rajd Orlenu, którego akcje są najdroższe od 3 lat. Zapraszamy na podsumowanie na wykresach przedostatniego tygodnia przed wakacjami.

Żniwo z dywidend, rajd Orlenu i inflacja bazowa najniżej od 5 lat. Tydzień na wykresach
Żniwo z dywidend, rajd Orlenu i inflacja bazowa najniżej od 5 lat. Tydzień na wykresach
/ Orlen

1. Inflacja bazowa w maju 2025 najniższa od przeszło 5 lat

Inflacja bazowa w maju 2025 roku znalazła się na najniższym poziomie od stycznia 2020 roku – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Był to też drugi miesiąc z rzędu, gdy ta miara wzrostu cen mieściła się w dopuszczalnym paśmie wahań od celu inflacyjnego.

Bankier.pl na podstawie NBP

2. Fed nie kłania się Trumpowi. Ponownie bez cięcia stóp

Kierownictwo Rezerwy Federalnej nie ugięło się pod presją prezydenta Donalda Trumpa i ponownie nie obniżyło stóp procentowych pomimo nalegań głowy państwa. „Pauza” w cyklu obniżek stóp procentowych trwa już pół roku.

3. Chiny dokładają złoto do skarbca. Banki centralne znów na drodze do 1000 ton

Odkąd na prezydenta USA wybrano Donalda Trumpa, Ludowy Bank Chin nie przestaje zwiększać rezerw złota. Dane za maj pokazały co prawda najmniejszy wolumenowo zakup w tym czasie, ale potwierdziły determinację kupowania metalu, nawet po rekordowych cenach.

4. Państwo zbiera ogromne żniwo z dywidend. Państwowi giganci sypią kasą do budżetu

Największe spółki Skarbu Państwa szczodrze dzielą się zyskami w postaci dywidend, na czym korzysta państwo i jego budżet. PZU, PKO i Orlen wypłacą Skarbowi Państwa blisko 7 mld zł. Taka kasa z tytułu zysków narodowych czempionów nie płynęła od dawna.

5. Polska to już nie „ubogi kuzyn” Europy. Siła nabywcza pensji minimalnej wyższa niż w Hiszpanii

Chociaż wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w najbliższym roku płaca minimalna, głównie za sprawą oporu ze strony Ministerstwa Finansów, nie przebije jeszcze magicznej bariery 5000 złotych, to pensje Polaków mimo wszystko znajdują się już na poziomie bliższym zachodniej aniżeli wschodniej czy południowej Europy. Wszystko za sprawą ich siły nabywczej. 

Dane: Eurostat / Bankier.pl

6. Koszty pracy wzrosły w całej UE. Polska w czołówce zestawienia

W całej Unii Europejskiej nominalne godzinowe koszty pracy wzrosły o 4,1 proc. w I kwartale br. wobec analogicznego kwartału sprzed roku, po wzroście o 4,3 proc. rdr w IV kwartale 2024 r. – podał Eurostat. Najwyższe wzrosty zanotowano w Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Słowenii i w Polsce.

Eurostat

7. Orlen najwyżej od trzech lat

W ostatnim czasie uwagę na siebie zwraca Orlen, którego kurs jest najwyżej od ponad trzech lat, a kapitalizacja to już blisko 95 mld zł i jest obecnie największa ze wszystkich spółek WIG20.

Bankier.pl

8. NewConnect is brutal and full of zasadzkas. Kruchy lód małej giełdy

Inwestowanie na rynku alternatywnym NewConnect pełne jest niebezpieczeństw. Emitenci tam notowani potrafili nie raz negatywnie zaskakiwać swoich akcjonariuszy. O tym, że to rynek dość „egzotyczny” pod względem treści publikowanych komunikatów giełdowych, świadczą przykłady, z którymi tylko na przestrzeni ostatnich miesięcy obserwatorzy rynku mogli się zapoznać.

oprac. KWS

Źródło:

Przeczytaj źródło