Znany raper oskarżony o terroryzm. Sąd wypuścił go do domu

1 tydzień temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Raper irlandzkojęzycznej grupy hip-hopowej Kneecap pojawił się we wtorek w londyńskim sądzie w towarzystwie prawnika i kolegów z zespołu. Miesiąc wcześniej Liam Óg Ó hAnnaidh został zatrzymany i usłyszał zarzuty o wspieranie terroryzmu, czego miało rzekomo dopuścić się na jednym z koncertów grupy. Teraz sąd zdecydował o zwolnieniu go za bezwarunkową kaucją.

Jak podaje BBC, w maju 2025 r. Liam Óg Ó hAnnaidh, znany również jako Mo Chara, został oskarżony o publiczne prezentowanie symbolu Hezbollahu, ugrupowania uznawanego za nielegalne w Wielkiej Brytanii. Śledczy utrzymują, że jego zachowanie w trakcie londyńskiego występu w listopadzie 2024 r. mogło być traktowane jako forma poparcia terroryzmu.

Wiosną tego roku Kneecap wydał świadczenie, w którym kategorycznie zaprzeczył zarzutom i zadeklarował zdecydowaną obronę swojego kolegi. "Zaprzeczamy, byśmy dopuścili się tego przestępstwa, i będziemy się zdecydowanie bronić" — napisali muzycy w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Solidarność z Kneecap, którzy ostro wypowiadali się m.in. o zbrojnych działaniach Izraela w Strefie Gazy i braku reakcji brytyjskiego rządu, wyrazili tacy artyści jak Paul Weller, Massive Attack, Brian Eno, Pulp i Primal Scream. W oficjalnym liście stwierdzili, że zarzuty to "próba cenzurowania i pozbawienia Kneecap platformy".

Mo Chara przed sądem w czerwcu 2025 r.

Mo Chara przed sądem w czerwcu 2025 r. Foto: Peter Nicholls / Getty

Muzyk przyjechał do sądu w Westminstrze 18 czerwca w towarzystwie kolegów z zespołu, a przed budynkiem zgromadziła się grupa sympatyków Kneecap. Demonstranci nie tylko skandowali hasła solidarności, ale mieli ze sobą flagi Irlandii i Palestyny. "Wolnośc dla Mo Chara!", "Wolność słowa, wolna Palestyna!" — skandowali.

Jak podaje BBC, sąd zdecydował o wypuszczeniu muzyka za bezwarunkową kaucją. Oznacza to, że Mo Chara nie ma nałożonych ograniczeń ani warunków, jak np. opuszczanie wyznaczonego terenu. Sąd wyznaczył kolejne przesłuchanie na 20 sierpnia. Sędzia Paul Goldspring podkreślił przy tym, że muzyk będzie musiał stawić się na nie osobiście.

Kim są Kneecap?

Kneecap tworzą pochodzący z Irlandii Mo Chara, Móglaí Bap (Naoise Ó Cairealláin) i DJ Próvaí (JJ Ó Dochartaigh). Muzycy dali się poznać nie tylko dzięki twórczości, w której używają języka irlandzkiego, ale też dzięki kontrowersyjnym wypowiedziom. W 2023 r. mieli zachęcać do strzelania do brytyjskich polityków, za co dwa lata później oficjalnie przeprosili.

W lutym 2025 r. muzycy zdobyli nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) za film "Kneecap. Hip-hopowa rewolucja". Kilka miesięcy później stali się obiektem krytyki za odniesienia do krwawych wydarzeń w Strefie Gazy i pokazywanie solidarności z Palestyńczykami (m.in. przez noszenie kefiji), podczas koncertu na festiwalu Coachella.

Grupa wygrała również spór z rządem Wielkiej Brytanii. Dotyczył on decyzji ówczesnej minister Kemi Badenoch o wycofaniu przyznanej wcześniej dotacji na projekty artystyczne. Kneecap uznał to za działanie ograniczające rozwój irlandzkojęzycznej sceny kulturalnej i zdecydował się na pozew, który w listopadzie 2024 r. zakończył się dla nich wygraną.

Przeczytaj źródło