Znany nadawca nie będzie walczył o miejsca na MUX-8

2 tygodni temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Antena naziemna (fot. shutterstock.com) Antena naziemna (fot. shutterstock.com)

15 maja ruszył konkurs przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący dwóch miejsc na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Zostaną zwolnione pod koniec grudnia przez Zoom TV i Metro, które skupią się na dystrybucji kablowo-satelitarnej. KRRiT chce wyłonić w postępowaniu kanały uniwersalne lub wyspecjalizowane.

„Sytuacja rynkowa zmieniła się radykalnie”

Listę podmiotów zainteresowanych emisją powinniśmy poznać za blisko dwa tygodnie, bo wtedy minie 45 dni od daty publikacji ogłoszenia w Monitorze Polskim. Dzisiaj już wiadomo, że w postępowaniu nie weźmie udział Grupa MWE Networks, która rok temu zaproponowała w konkursie kanał informacyjno-publicystyczny Polska24.

Zrobiliśmy dokładny research – sytuacja rynkowa zmieniła się radykalnie w ciągu ostatniego roku, a nisza kanałów informacyjnych została już w pełni zagospodarowana. Gdybyśmy wtedy uzyskali koncesję, nasz projekt z pewnością odniósłby sukces – dziś skupiamy się na stabilniejszym i bardziej perspektywicznym MUX‑5 – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karol Warda, wiceprezes firmy.

Rok temu w konkursie dotyczącym MUX-8 kanał Polska24 i adresowaną dla kobiet stację PTV, zgłoszoną przez węgierską firmę TV2 Media, pokonały Republika i wPolsce24. Związana z Grupą MWE Networks spółka Polskie Wolne Media odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uchylił decyzję KRRiT, ale przewodniczący Maciej Świrski zapowiedział wniosek o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sąd uchylił decyzję KRRiT, wskazując na błędy proceduralne i nierówne traktowanie, ale co najmniej do czasu zakończenia postępowania przez NSA, koncesje naziemne Republiki i wPolsce24 obowiązują. Procedura odwoławcza może potrwać nawet kilka lat.

Firma Winnickiego chce walczyć o odszkodowanie w związku z nieprzyznaniem koncesji kanałowi Polska24. –  Będziemy dochodzić odszkodowania, bo zostaliśmy pominięci w sposób niesprawiedliwy. To nie jest absolutnie, żadna, ale to żadna wojna – to egzekwowanie naszych praw w państwie prawa. Uczciwość wymaga, by naprawić skutki błędnych decyzji – dodaje Warda.

Łącznie w skład Grupy MWE Networks wchodzi 17 kanałów telewizyjnych. Są  to: Antena HD (MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej), TVC, Power TV, Nuta.TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, Filmax, Xtreme TV, Golf Zone, Pogoda24.TV, Junior Channel, TVC Super oraz Szlagier TV.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

MUX-5 bardziej atrakcyjny dla nadawców

Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF, a nie UHF jak pozostałe. Oznacza to, że część odbiorców do odbioru kanałów z MUX-8 potrzebuje bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Nadawcy twierdzą, że wpływa to negatywnie na realne zasięgi multipleksu, a co za tym idzie rentowność emisji naziemnej. Narzekają na zbyt duże opłaty na rzecz Emitela (nawet 1 mln  zł miesięcznie).

MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej ma być nadawany w paśmie UHF, co rokuje lepszy realny zasięg. Poza tym przewodniczący KRRiT chce, żeby Urząd Komunikacji Elektronicznej wybrał tańszego niż Emitel operatora. O rezerwację częstotliwości w konkursie prezesa UKE zamierzają się starać także spółka MWE Teleport (Grupa MWE Networks) i BCAST (Grupa Polsat Plus).

Nie będzie chętnych na nadawanie?

Kto może wziąć udział w konkursie dotyczącym MUX-8? – TV2 Media Group stale monitoruje możliwości ekspansji międzynarodowej i śledzi bieżące przetargi, w tym na rynku polskim. Dokładnie badamy i oceniamy również ogłoszone przetargi – informowało w maju Wirtualnemedia.pl biuro prasowe węgierskiej firmy TV2 Media Group. W poniedziałek firma nie odpowiedziała na nasze pytania.

Możliwy jest też scenariusz, że w postępowaniu nie weźmie udział żaden nadawca. Dwa lata temu, po tym jak ósmy multipleks opuściły kanały TVP, konkurs dotyczących trzech miejsc trzeba było powtórzyć. Wnioski Red Carpet Media Group okazały się błędne. Z kolei Telewizja Polsat zrezygnowała z udziału w konkursie (ostatecznie zgłosiła kanał Wydarzenia24 w konkursie dotyczącym MUX-1 i go wygrała).

Red Carpet Media Group wzięła udział w kolejnym postępowaniu. KRRiT przyznała wówczas koncesję kanałowi filmowo-dokumentalnemu CTV9 (później ViDoc TV).  W połowie lutego Emitel wyłączył stację z powodu blisko 5 mln złotych zaległych opłat. Regulator wszczął postepowanie w sprawie cofnięcia koncesji ViDoc TV, więc niewykluczone, że niebawem ruszy kolejny konkurs dotyczący tego multipleksu.

Obecnie w skład MUX-8 wchodzą: Zoom TV, Metro, WP, Nowa TV, Republika i wPolsce24. Nadawcy zrzeszeni w Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji postulują, że przenieść MUX-8 do MUX-5, co rozwiązałoby problemy z realnym zasięgiem multipleksu.

MUX-8 jest nadawany jako jedyny w starym standardzie DVB-T. Emisja odbywa się w przestarzałej jakości SD. Przejście na DVB-T2/HEVC i HD będzie możliwe po zmianie koncesji wszystkich nadawców z ósmego multipleksu. Stosownych wniosków nie złożyli jednak nadawcy Zoom TV i Metro, opuszczających multipleks. 

Przeczytaj źródło