Limit 2 mln euro przychodów ze sprzedaży, który decyduje o statusie małego podatnika CIT, a także limit bieżących dochodów kluczowy dla zastosowania 9-proc. stawki CIT, będą liczone proporcjonalnie do długości roku.
Wynika to z dwóch planowanych nowelizacji. Jeden projekt – zmieniający ustawę o PIT i o CIT oraz inne ustawy – jest wciąż na etapie konsultacji. Drugi – zmieniający ustawę o CIT i o podatku od niektórych instytucji finansowych – jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Obie zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
Mały podatnik
Pierwszy projekt zakłada zmianę w definicji małego podatnika, ale tylko w ustawie o CIT (art. 4a pkt 10), ponieważ u podatników CIT nie zawsze rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Analogicznej zmiany nie przewiduje się w ustawie o PIT (art. 5a pkt 20). Nadal mały dla celów CIT będzie podatnik, u którego przychody ze sprzedaży brutto (wraz z należnym VAT) za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły 2 mln euro. W tym zakresie nic się nie zmieni.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Zobacz
Popularne Zobacz również Najnowsze
Przejdź do strony głównej

3 tygodni temu
19





English (US) ·
Polish (PL) ·