Zaskakujące słowa Nawrockiego. Mówi o "niepokojącym sygnale"

1 miesiąc temu 19

Data utworzenia: 25 września 2025, 12:15.

Podczas jednej z ostatnich podróży zagranicznych Karol Nawrocki spotkał się z prezydentem i kanclerzem Niemiec. W wywiadzie dla "Faktu" podzielił się swoimi odczuciami z rozmowy z Friedrichem Merzem. Głowa państwa przyznała, że poruszyli temat reparacji. Wspomniała też o "niepokojącym sygnale". Ten dotyczy jednak polskich polityków.

Karol Nawrocki w połowie września odbył wizytę w Berlinie. Na miejscu spotkał się z Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz Friedrichem Merzem. — Przedstawiłem panu prezydentowi i panu kanclerzowi stanowisko, że nie wyobrażam sobie, byśmy nie rozpoczęli nowych rozmów na temat zadośćuczynienia czy reparacji od strony niemieckiej — przekazał w wywiadzie dla "Faktu".

Karol Nawrocki o broni atomowej dla Polski. Padły mocne słowa o bezpieczeństwie

Karol Nawrocki rozmawiał z Friedrichem Merzem o reparacjach

Prezydent "uważa konsekwentnie, że to nie jest ani do końca kwestia prawna, ani semantyki, ale jest to sprawa polityczna". — Jeśli nasi sąsiedzi będą gotowi, aby o reparacjach czy zadośćuczynieniu dyskutować i podejmą taką polityczną decyzję, to jesteśmy gotowi dojść do porozumienia — ocenił.

Głowa państwa wskazała, że "jeśli jednak będzie blokada na poziomie politycznym, to pozostałe kwestie — semantyczne czy prawne — nie mają większego znaczenia". Nawrocki jednocześnie zapewnił, że w rozmowach z kluczowymi niemieckimi politykami "zasygnalizował powrót do dyskusji o reparacjach".

Putin sprawdzi słowa Trumpa? Prezydent Nawrocki odpowiada bez wahania

Prezydent wskazał na polskich polityków. "Niepokojący sygnał"

— Wstępnie umówiliśmy się, że w ramach zespołu polsko-niemieckiego ten temat będzie się pojawiał. Liczę także, że do tego procesu dołączy polski rząd. Przede wszystkim, my w Polsce powinniśmy uznawać ubieganie się o reparacje jako wspólną politykę państwową — mówił prezydent.

— Nie mam dzisiaj takiego poczucia, że jest gotowość strony rządowej do tego, aby wesprzeć prezydenta Polski w naszym planie walki o zadośćuczynienie — przyznał. Dodał, że "powiedziałby, że z kanclerzem Merzem rozmawiało się na temat reparacji w sposób bardziej otwarty niż z niektórymi politykami w Polsce". — To akurat niepokojący sygnał — podsumował Nawrocki.

Cały wywiad z prezydentem Karolem Nawrockim wkrótce na kanale "Faktu".

Wizyta Nawrockiego w Stanach. Amerykańskie media koncentrują się na jednym

Źródło: Fakt

/6

Damian Burzykowski / newspix.pl

Prezydent Karol Nawrocki.

/6

Damian Burzykowski / newspix.pl

Prezydent podczas wywiadu dla "Faktu".

/6

Damian Burzykowski / newspix.pl

Karol Nawrocki opowiedział m.in. o wizycie w Berlinie.

/6

RALF HIRSCHBERGER / AFP

W Niemczech spotkał się z Friedrichem Merzem.

/6

Damian Burzykowski / newspix.pl

Z kanclerzem Niemiec rozmawiał o reparacjach.

/6

RALF HIRSCHBERGER / AFP

Prezydent podzielił się odczuciami po tym spotkaniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Newsletter

Najlepsze teksty z Faktu! Bądź na bieżąco z informacjami ze świata i Polski

Zapisz się

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Napisz list do redakcji

Przeczytaj źródło