Władze przyjęły kontrowersyjną ustawę. Dziesięć Przykazań w każdej klasie

1 tydzień temu 16
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał ustawę nakładającą obowiązek eksponowania Dziesięciu Przykazań w każdej klasie szkół publicznych tego stanu. Przepis wzbudza liczne kontrowersje. Krytycy twierdzą, że narusza konstytucyjną zasadę rozdziału Kościoła od państwa.

Jak pisze "The Guardian", nowe regulacje, które uczyniły Teksas największym stanem starającym się o taki wymóg, zostały łatwo uchwalone przez kontrolowaną przez konserwatywnych Republikanów stanową Izbę Reprezentantów i Senat. Zwolennicy wywieszenia w szkole dekalogu podkreślają jego edukacyjny i historyczny charakter, twierdząc, że Dziesięć Przykazań stanowi fundament amerykańskiego systemu prawnego i szkolnictwa.

Prawo zobowiązuje do eksponowania plakatów lub oprawionych kopii Dziesięciu Przykazań o wymiarach 41 × 51 cm w języku angielskim.

Nie tylko Teksas próbował wprowadzić Dziesięć Przykazań do szkół

Na podobny krok w czerwcu 2024 r. zdecydowała się Luizjana. Jednak podpisana przez gubernatora Jeffa Landry'ego ustawa nakazującą wywieszanie Dekalogu w szkołach publicznych finansowanych z budżetu państwa została zaskarżona do sądu konstytucyjnego. Skład orzekający uznał, że regulacja jest sprzeczna z ustawą zasadniczą.

Nowe prawo jest częścią szerszego trendu w Stanach Zjednoczonych rządzonych przez konserwatystów, dążących do silniejszego uwzględnienia religii w środowisku akademickim. Teksas przyjął również ustawę umożliwiającą szkołom organizowanie codziennych, dobrowolnych modlitw i czytania tekstów religijnych podczas zajęć lekcyjnych.

Przeczytaj źródło