Pilne oświadczenie dowództwa operacyjnego. „Rozpoczęło się operowanie lotnictwa” – poinformowało wojsko za pośrednictwem platformy X.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w komunikacie prasowym, opublikowanym w sobotę (13 września) po południu, poinformowało o uruchomieniu operacji wojskowego lotnictwa w przestrzeni powietrznej nad Polską.
DORSZ o działaniach wojska: Mają charakter prewencyjny
„Uwaga, ze względu na zagrożenie uderzeniami bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w regionach Ukrainy graniczących z Rzeczpospolitą Polską, rozpoczęło się operowanie wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej” – przekazało DORSZ.
Jak wskazano, zdecydowano o tym „w celu zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej” nad Polską. „Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił wszystkie niezbędne procedury. W naszej przestrzeni operują polskie i sojusznicze statki powietrzne, a naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego osiągnęły stan najwyższej gotowości” – czytamy.
„Działania te mają charakter prewencyjny i są ukierunkowane na zabezpieczenie przestrzeni powietrznej i ochronę obywateli, zwłaszcza w rejonach przyległych do zagrożonego obszaru. Dowództwo Operacyjne RSZ monitoruje bieżącą sytuację, a podległe siły i środki pozostają w pełnej gotowości do natychmiastowej reakcji” – zapewniono.
Zamknięto lotnisko. PANSA wydała komunikat
W międzyczasie pojawił się też komunikat PANSA-y.
„Z powodu działań lotnictwa wojskowego lotnisko w Lublinie oraz strefa kontrolowana wokół lotniska zostały zamknięte dla operacji lotniczych. Będziemy informować na bieżąco o rozwoju sytuacji” – informuje Polish Air Navigation Services Agency (Polska Agencja Żeglugi Powietrznej).
Głos zabrał też premier Polski
Do sprawy odniósł się także premier.
„W związku z zagrożeniem ze strony rosyjskich dronów operujących nad Ukrainą w pobliżu granicy z Polską, w naszej przestrzeni rozpoczęło się prewencyjne operowanie lotnictwa – polskiego i sojuszniczego. Naziemne systemy obrony powietrznej osiągnęły stan najwyższej gotowości” – poinformował Donald Tusk.
twittertwittertwitterCzytaj też:
MSWiA radzi, jak skompletować plecak ewakuacyjny. W temat wprowadza nas gra onlineCzytaj też:
Półnagi mężczyzna miał zaatakować księdza w czasie mszy. Wstrząsające wideo
Źródło: X / PANSA / DORSZ