Ukrainiec zrobił zakupy. Aż trudno uwierzyć w porównanie z USA

1 dzień temu 18

Data utworzenia: 20 sierpnia 2025, 16:13.

Tiktoker pokazał, ile kosztują sprawunki typu mleko, pieczywo czy ziemniaki w amerykańskim i ukraińskim sklepie. Porównanie przynosi spore zaskoczenie — już zdradzimy, że koszty zakupów są... podobne. A jak wypadają zarobki?

Ukraiński tiktoker pokazał zaskakujące porównanie. Foto: arthur.i.dasha / TikTok

Ukraiński bloger odwiedził popularną sieć Walmart w Kalifornii oraz ukraiński market Silpo. Tak porównał ceny w dwóch krajach. Na liście zakupów były między innymi chleb, nabiał i jabłka. Kiedy koszyk amerykańskich zakupów kosztował łącznie 1171 hrywien, Ukraińcy płacili za żywność 1119 hrywien.

Ukraina i Stany Zjednoczone. Takie ceny podstawowych produktów

Kiedy Ukraińcy płacili za chleb 35 hrywien, bochenek w Stanach Zjednoczonych kosztował równowartość 42 hrywien. Jabłka w kraju rządzonym przez Donalda Trumpa po 109 hrywien, natomiast w Ukrainie za 90 hrywien.

Za kilogram ziemniaków Amerykanin płacił 54 hrywny, a klient ukraińskiego marketu aż 77 hrywien.

O dużej różnicy można mówić w przypadku jajek — gdy 12 sztuk kosztowało w Stanach 140 hrywn, w ukraińskim sklepie wychodziło ok. 88 hrywien.

Płace w USA znaczne wyższe

Ukraiński tiktoker podał, że przeciętna pensja w Stanach to ok. 4500 dolarów. Nasz sąsiad zarobi miesięcznie ok. dziesięć razy mniej.

Pod filmikiem ze sklepów lawina komentarzy.

"Nie zapomnij o podatku przy kasie w USA", "Dlaczego ziemniaki w Ukrainie tyle kosztują?", "Porównajmy sąsiednie kraje: Bułgarię, Rumunię, Litwę, Łotwę", "W USA są wysokie podatki, opieka zdrowotna i mieszkania są bardzo drogie", "Proszę podawać wynagrodzenie po opłaceniu czynszu, mediów, rachunków za komunikację, ubezpieczenia medycznego. Jeśli ma się dzieci, można również dodać przedszkole. Po tym wszystkim zostaje 700 dolarów, co może nie wystarczyć na takie wydatki, jak jedzenie i ubrania" — piszą ludzie.

Nieznana twarz Ukrainy podczas wojny. "Kobiety mówią o tym coraz głośniej"

Zaleje nas kolejna fala Ukraińców? Szokujące dane

/3

arthur.i.dasha / TikTok

Ukrainiec pokazał ceny w USA i Ukrainie.

/3

arthur.i.dasha / TikTok

Na liście zakupów były m.in. pieczywo, nabiał, owoce i warzywa.

/3

arthur.i.dasha / TikTok

Różnica w kosztach zakupów jest nieduża.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Newsletter

Najlepsze teksty z Faktu! Bądź na bieżąco z informacjami ze świata i Polski

Zapisz się

Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Napisz list do redakcji

Przeczytaj źródło