UE nie zmaga się z nadmierną liczbą turystów? Niech przyjeżdżają, ale do innych krajów

2 dni temu 6
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
TYLKO U NAS

2025-06-29 08:00

publikacja
2025-06-29 08:00

W 2026 r. zaprezentowana zostanie Europejska Strategia na rzecz Zrównoważonej Turystyki - zapowiedział we wtorek komisarz UE ds. turystyki Apostolos Tzitzikostas. Polski wiceminister turystyki Piotr Borys dodał, że pod koniec tego samego roku pojawi się też polska strategia rozwoju tego sektora.

UE nie zmaga się z nadmierną liczbą turystów? Niech przyjeżdżają, ale do innych krajów
UE nie zmaga się z nadmierną liczbą turystów? Niech przyjeżdżają, ale do innych krajów
fot. islavicek / / Shutterstock

We wtorek w Warszawie odbyła się nieformalna rada ministrów Unii Europejskiej ds. turystyki, podczas której omawiano m.in. kwestie nierównomiernej turystyki i działań na rzecz zwiększenia udziału turystyki w PKB całej wspólnoty oraz zwiększenia popularności Europy jako kierunku turystycznego.

Unijny komisarz odnosząc się do europejskiej strategii przekazał, że ma ona odpowiedzieć na główne problemy branży. Wśród nich wymieniał obciążoną infrastrukturę oraz presję mieszkaniową.

"Przeciwdziałanie nierównomiernej turystyce wymaga lepszego zarządzania przepływami, opartego na wiarygodnych danych, nowych technologiach i sztucznej inteligencji" - podkreślał podczas konferencji prasowej.

Wskazał też, że słowo "zrównoważona" nie oznacza jedynie ochrony środowiska.

"Oczywiście turyści nie powinni szkodzić środowisku. Zgadzamy się co do tego. Ale muszą też szanować społeczności, lokalną tożsamość, dziedzictwo kulturowe, a także infrastrukturę, zasoby naturalne, krajobraz i same miejsca, które ich przyciągają — miasta, wsie, plaże czy zabytki" - zaznaczył.

Z tego powodu - jak mówił - strategia zakłada stworzenie DMO (Destination Management Organizations - Organizacji Zarządzania Destynacjami), które mają wspierać lokalne władze i społeczności w zarządzaniu nadmierną liczbą turystów. Tzitzikostas wskazał, że ważnym elementem strategii jest współpraca między Komisją Europejską, lokalnymi władzami, interesariuszami oraz państwami członkowskimi nad rozwojem turystyki.

Zdaniem unijnego komisarza problemem nie jest nadmierna ilość turystów, ale niejednakowy ich napływ do różnych miejsc, co powoduje tłok i obciążenie infrastruktury. "Chcemy więcej turystów (...) Nadmierna turystyka nie istnieje. Nierównomierna turystyka - owszem. Dlatego wprowadzamy te polityki poprzez DMO, aby lepiej zaplanować przepływy turystów" - tłumaczył. Wskazał, że przepływy można rozłożyć w roku lub zachęcić ludzi do odwiedzania mniej popularnych miejsc. Podkreślił też, że turystyka odpowiada za 10 proc. unijnego PKB.

Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys zwrócił natomiast uwagę, że zwiększenie popularności Europy jako kierunku turystycznego leży w interesie wszystkich państw członkowskich - również Polski. Przekazał, że celem Polski jest zwiększenie przychodów z sektora w odniesieniu do PKB. "Z 5 proc. PKB chcemy być na poziomie docelowym 9 proc." - wskazał.

"Nasza strategia rozpoczęła się konsultacjami w ubiegłym roku. (...) Zakończymy proces do końca 2026 r." - przekazał Piotr Borys. Dodał, że w Polsce rozpoczęto tę procedurę tworzeniem 16 strategii regionalnych, które mają być "komponentem naszej dużej narodowej strategii". Zaznaczył, że celem jest, by Polska stała się "liderem turystyki Europy Środkowo-Wschodniej".

Dodał, że działania na poziomie krajowym będą synergiczne z działaniami wspólnoty, tak by jednocześnie "ściągnąć (...) jak najwięcej turystów do Europy" oraz "spowodować, że te blisko 0,5 mld Europejczyków wybierze i odkryje na nowo kraje UE".

Polski wiceminister zwrócił uwagę, że w UE ponad 20 milionów osób pracuje w sektorze turystyki. "Patrzymy na turystykę w sposób odpowiedzialny" - zapewnił. (PAP)

jls/ malk/

Najlepsze konta firmowe dla nowych przedsiębiorców z dodatkowymi funkcjami – czerwiec 2025

Najlepsze konta firmowe dla nowych przedsiębiorców z dodatkowymi funkcjami – czerwiec 2025

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Przeczytaj źródło