Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
Michał Adamczyk w "Wiadomościach", fot. kadr z telewizji wPolsce24
Telewizja Polska podała w komunikacie, że sąd uznał, iż proces likwidacji TVP jest zgodny z prawem, a sam likwidator jest umocowany do działania w imieniu spółki.
Zgodnie z wyrokiem, przepisy nie precyzują, w jakim terminie należy zakończyć likwidację, a odwracalność procesu likwidacji nie przekreśla podjętych wcześniej czynności. W uzasadnieniu ustnym wyroku sąd jednoznacznie stwierdził, że likwidacja spółki została wpisana do rejestru, nie istnieją dwa ośrodki władzy spółki. Co za tym idzie, Michałowi Adamczykowi nie przysługiwała legitymacja do złożenia pozwu w tej sprawie.
Wyrok nie jest prawomocny.
To kolejny proces wygrany przez TVP w sprawie wytoczonej przez Michała Adamczyka. W grudniu 2024 sąd oddalił pozew byłego dziennikarza TVP, o uchylenie lub uznanie za nieważne bądź nieistniejące uchwały walnego zgromadzenia spółki.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
RMN powołała Michała Adamczyka na prezesa TVP
Michała Adamczyka, wcześniej szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i prezentera „Wiadomości”, na prezesa TVP wybrała 26 grudnia 2023 roku Rada Mediów Narodowych kierowana wówczas przez polityka PiS Krzysztofa Czabańskiego. Kilka dni wcześniej doszło do zmian w mediach publicznych na mocy uchwały Sejmu przywracającej w nich pluralizm. W kolejnych dniach resort kultury postawił media publiczne w stan likwidacji.
W styczniu 2024 RMN dodatkowo wybrała na członka zarządu TVP Tomasza Owsińskiego, który na stanowisku szefa portalu tvp.info zastąpił Samuela Pereirę, kiedy ten zaczął kierować całym kanałem informacyjnym TVP. Sąd odmówił wpisania decyzji RMN do Krajowego Rejestru Sądowego. Do KRS wpisano likwidatora.
W marcu 2025 roku uchylono uchwałę w sprawie powołania Adamczyka na prezesa TVP.