Tory do Modlina z 17-letnim poślizgiem. Na niektórych liniach do lotnisk jeździ garstka podróżnych

1 miesiąc temu 22
 Foster + Partners. Dworzec kolejowy. Wizualizacje CPK. Źródło: Foster + Partners. / Materiały prasowe

Do portu w Modlinie koleją dotrzemy w 2029 r.. Mimo wad projektowych budowa stacji nie powinna się skończyć taką klapą jak w Szymanach, gdzie z peronu korzysta tylko 11 osób dziennie. Spośród wszystkich stacji przy lotniskach najlepiej zaplanowana będzie ta przy CPK

Budowa odnogi kolejowej do lotniska w Modlinie to jedna z najbardziej opóźnionych inwestycji w Polsce. Marszałek Mazowsza Adam Struzik, który rządzi regionem od ponad 20 lat, obiecywał ją już na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. Teraz w końcu inwestycja ma szanse ruszyć z kopyta. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski podpisał decyzję lokalizacyjną dla budowy dwutorowej łącznicy o długości 5,5 km prowadzącej od istniejącej stacji PKP Modlin na linii Warszawa–Gdańsk.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zakłada, że prace rozpoczną się w 2027 r., a pierwsi pasażerowie dojadą pociągiem bezpośrednio na lotnisko dwa lata później. Inwestycja pochłonie ok. 250 mln zł. Budowa odnogi kolejowej, a także prowadzona już przebudowa sąsiadującej z portem trasy ekspresowej S7, wiąże się z planami rozbudowy portu z obecnej przepustowości ok. 3,5 mln rocznie do ok. 7,5 mln pasażerów, co ma być zrealizowane do końca 2028 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

logo Krzysztof Śmietana

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.

success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Zobacz

Popularne Zobacz również Najnowsze

image for background

logo www.GazetaPrawna.pl

Przejdź do strony głównej

Przeczytaj źródło