Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
fot. Maciej Wróbel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; screen Fb
“Podpisałem decyzję, dzięki której Repropol może teraz reprezentować także dziennikarzy, którzy będą mogli otrzymywać tantiemy za swoje materiały" – poinformował w mediach społecznościowych Maciej Wróbel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Aktualnie na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury z 2003 roku pobierane są pieniądze na rzecz wydawców i twórców. Dotąd dziennikarze prasowi nie otrzymywali pieniędzy – mówi Wirtualnemedia.pl Renata Krzewska, prezeska Stowarzyszenia Dziennikarzy i wydawców Repropol.
Pieniądze dystrybuowane wśród dziennikarzy mają pochodzić z tzw. opłaty reprograficznej, czyli opłaty nakładanej na producentów i importerów urządzeń oraz nośników, które umożliwiają kopiowanie utworów chronionych prawem autorskim, takich jak muzyka, filmy, książki czy fotografie.
– Mamy nadzieję, że dość archaiczna lista urządzeń objętych opłatą reprograficzną w niedługim czasie zostanie zaktualizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – stwierdza Krzewska.
Głównym celem opłaty reprograficznej jest rekompensata dla twórców, wykonawców, wydawców i wideogramów za straty wynikające z legalnego kopiowania ich dzieł na użytek prywatny przez osoby trzecie. Opłata reprograficzna wynosi od 1 do 4 proc. ceny brutto pierwszej sprzedaży urządzenia lub nośnika, w zależności od jego rodzaju.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej
– Jako Repropol będziemy chcieli podpisać umowę ze Stowarzyszeniem Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych Kopipol, odpowiedzialnym za inkasowanie pieniędzy z urządzeń reprograficznych dla twórców. Dzięki umowie pozyskamy część środków na rzecz dziennikarzy – wyjaśnia Krzewska.
– Będziemy musieli ocenić potencjał reprograficzny, żeby stwierdzić w jaki sposób możemy dystrybuować środki wśród dziennikarzy. Już w tej chwili dzielimy pieniądze na rzecz wydawców, gdzie uwzględniamy potencjał reprograficzny na podstawie badań prowadzonych przez CBOS i na podstawie informacji o wykorzystaniu gazet w monitoringu mediów – dodaje.
Jak wyjaśnia, przed Repropolem stworzenie regulaminu uwzględniającego wynagrodzenia dla dziennikarzy, jednak najpierw stowarzyszenie musi dowiedzieć się o jakich kwotach mówimy, co wymaga negocjacji z Kopipolem. – W przypadku wydawców z tytułu reprografii w tym roku będziemy rozdzielać kwotę 7,5 mln zł – precyzuje.
Dotychczasowe działania Repropolu
Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, działające od 2003 roku, posiada upoważnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do prowadzenia działań związanych ze zbiorowym zarządzaniem oraz ochroną praw autorskich należących do wydawców. W listopadzie 2024 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska, rozszerzyła to uprawnienie o zarządzanie prawami pokrewnymi.