W nocy z wtorku na środę Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w trakcie ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, polska przestrzeń powietrzna została wielokrotnie naruszona przez drony. Premier podkreślił, że drony, które stanowiły bezpośrednie zagrożenie, zostały zestrzelone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosyjskie drony w polskiej przestrzeni powietrznej. "Testują reakcję NATO"
- Mamy do czynienia najprawdopodobniej z prowokacją na dużą skalę. Ale równocześnie jesteśmy w konsultacjach z naszymi sojusznikami, jestem w stałym kontakcie z sekretarzem generalnym NATO tak, aby przez najbliższych kilka godzin, dni i w dalszej przyszłości równie skutecznie, jak dzisiaj w nocy, działać w przypadku tego typu zagrożenia. Jest to pierwszy przypadek, kiedy doszło do zestrzelenia rosyjskich dronów nad terytorium państwa NATO i dlatego wszyscy nasi sojusznicy sytuację traktują bardzo poważnie - powiedział szef rządu.
Jeden z dronów, który przekroczył polską granicę, zakończył swój lot w Mniszkowie, niedaleko Sulejowa. Przyczyną awaryjnego lądowania mógł być brak paliwa - informuje lokalny portal epiotrkow.pl.
"Ten, który spadł w naszym regionie to dron – kamikadze Shahed – 136 / Geran 2 produkowany w Iranie" - informuje lokalny serwis.
Uszkodzonego drona znaleziono także na polu w miejscowości Czosnówka koło Białej Podlaskiej - podała lubelska policja. Nie ma osób poszkodowanych. Funkcjonariusze reagują na wszystkie zgłoszenia od mieszkańców.
Szczątki drona spadły także na dom i samochód w Wyrykach pod Włodawą (woj. lubelskie) - informację tę potwierdził Wirtualnej Polsce starosta włodawski Mariusz Zańko. Nikt nie ucierpiał.
Wojsko zestrzeliło drony nad Polską
Wojsko zestrzeliło drony nad Polską po tym, jak w nocy z wtorku na środę polska przestrzeń powietrzna została wielokrotnie naruszona. Premier jest w kontakcie z prezydentem, ministrem obrony i NATO. Na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się rząd. Zaplanowano odprawę w BBN.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że drony, które mogły stanowić zagrożenie zostały zestrzelone. Trwają działania związane z poszukiwaniem i wskazaniem miejsc możliwego upadku elementów obiektów.