Ta kontrolka niepokoi wielu kierowców. To może być fałszywy alarm

2 dni temu 5
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Kiedy zobaczymy zapaloną kontrolkę silnika, nie musimy natychmiast zatrzymywać samochodu, jeśli tylko nie pali się ona na czerwono (co oznacza konieczność pilnego działania) i jeśli nie odczuwamy żadnych podejrzanych odgłosów silnika czy szarpnięć. Warto jednak w miarę szybko zgłosić się do warsztatu, by wykluczyć poważną awarię. Dobrą wiadomością jest to, że często zapalona kontrolka "check engine" (sprawdź silnik) oznacza dość błahą nieprawidłowość, którą da się szybko i tanio usunąć. Czasem wystarczy zgaszenie silnika i odpalenie go na nowo.

Zobacz także: Tani sposób na problem z gasnącym silnikiem. Przed wizytą u mechanika sprawdź ten element

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Kontrolka silnika w samochodzie. To może być błędy sygnał

Co może oznaczać zapalona żółta kontrolka silnika? Jest wiele możliwości. System zapala ją wtedy, gdy którykolwiek z parametrów silnika wykracza poza normę. Zdarza się jednak, że czujnik wysyła błędny sygnał, bo jest uszkodzony lub pojawiła się na nim odrobina wilgoci.

Sygnał błędu może pojawić się też przy niedomkniętym wlewie paliwa albo tankowaniu z włączonym silnikiem, ewentualnie przy zatankowaniu paliwa złej jakości. Powodem zapalenia się kontrolki może też być obniżone napięcie w akumulatorze — ten problem może zniknąć po jego doładowaniu.

Zobacz także: Nie działa klimatyzacja w samochodzie? Jedną rzecz sprawdź w pierwszej kolejności

Świecąca się kontrolka silnika może też oznaczać poważniejszą awarię albo jej zapowiedź. Może to być m.in. usterka układu wtryskowego, uszkodzenie katalizatora, uszkodzenie cewki zapłonowej lub przepływomierza.

Zdecydowanie alarmującym sygnałem dla kierowcy jest kontrolka paląca się na czerwono. Wtedy system samochodu już nie ostrzega, tylko wprost informuje: zatrzymaj samochód i wezwij pomoc.

Nigdy nie ignoruj kontrolki Check Engine. To może być błahostka, a może...

Wielu użytkowników mediów społecznościowych promuje metodę odłączenia akumulatora na kilka minut, co powoduje zresetowanie pamięci błędów w komputerze pojazdu. Trik ten cieszy się popularnością, zwłaszcza w aplikacji TikTok. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, które usuwa sam komunikat, nie rozwiązując problemu. W nowszych pojazdach, które zapisują historię błędów, ta metoda może być nieskuteczna.

Przestrzegamy! Z takich metod można korzystać tylko, jeśli macie pewność, że rzeczywiście nic się z samochodem nie dzieje. Check Engine może informować o błahostce albo być błędem. Ale nie musi! Może informować, że z silnikiem zaczyna się dziać coś niepokojącego, co w przyszłości zakończy się poważną awarią. Dlatego, jeśli nie jesteście pewni, co się z samochodem dzieje, to podjedźcie do mechanika.

Kierowcy posiadający proste skanery OBD-II mogą samodzielnie odczytać kody błędów w swoim pojeździe. Jest to przydatne narzędzie, które pozwala na wstępne określenie przyczyny zapalenia kontrolki. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli kontrolka zgaśnie samodzielnie po kilku uruchomieniach silnika — co zdarza się przy mniej poważnych problemach, jak np. zbyt niskie napięcie w akumulatorze — nie oznacza to, że problem nie istnieje.

Przeczytaj także: Arabscy turyści w Zakopanem nie respektują przepisów. "Przejechali przede mną"

Przeczytaj źródło