Sprawdź, jakim jesteś ojcem. Oto prawda, której nie usłyszysz od dzieci

1 tydzień temu 14
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Pytanie 1/15

Rozmawiamy o ich dniu, gramy w planszówki itp. Odrabiamy lekcje, planujemy kolejny dzień. Pomagam im w obowiązkach, szykujemy kolację, składamy razem pranie. Opowiadam im ciekawostki, o których dziś przeczytałem.

Pytanie 2/15

Pytam, co się stało i staram się je pocieszyć. Czekam, by najpierw się uspokoiło, potem analizujemy problem. Zabieram je na spacer, na basen albo idziemy na rower, by odciągnąć jego myśli od smutków. Pytam, czy coś się wydarzyło, a potem proponuję konkretne rozwiązania.

Pytanie 3/15

Samodzielność i odpowiedzialność. Samodyscyplinę, ambicję i pracowitość. Otwartość, zaufanie i szacunek. Ciekawość i pasję.

Pytanie 4/15

Proszę, by jeszcze przemyślało sprawę, a ja uszanuję jego decyzję. Chcę dokładnie poznać powód tej decyzji. Jeśli uznam, że nic się już nie da zrobić, odpuszczam, jeśli to kwestia np. braku wiary w siebie, pomagam ją odbudować. Pytam o powody, ale staram się przekonać, by tak łatwo się nie poddawało. Siadamy razem i układamy listę argumentów za i przeciw. Na jej podstawie dziecko musi samodzielnie podjąć decyzję. Ja wyrażam swoją opinię.

Pytanie 5/15

Jej błąd, jej konsekwencja. W przyjazny sposób uczę ją wyciągać wnioski. Tłumaczę, jak można to było zrobić inaczej. Mówię, że błąd to nie koniec świata. To lekcja na przyszłość! Pokazuję, jak naprawić sytuację – razem rozwiązujemy problem.

Pytanie 6/15

Planuję coś nietypowego: muzeum, wspinaczkę, warsztaty. Ogarniamy razem zakupy, przegląd auta, rodzinny obiad – logistyka to moja specjalność. Mamy harmonogram, łączymy odpoczynek z obowiązkami. Weekend to tylko dwa dni w tygodniu, które w pełni możemy spędzić razem. Wykorzystujemy je na maksa na wspólnych aktywnościach.

Pytanie 7/15

Pobudzam dzieci do kreatywności. Razem wymyślamy różne historie. Sprawdzam, czy są dobrze przygotowane na kolejny dzień. Upewniam się, że dzieci zasypiają spokojnie. Sprawdzam, czy nie tłumią w sobie żadnych smutków i nie mają nierozwiązanych problemów. Opowiadamy sobie o tym, co nam się przytrafiło w ciągu dnia.

Pytanie 8/15

Zamiast kar i nagród wybieram rozmowę, może działać bardziej motywująco. Jestem ich zwolennikiem. Nie nadużywam ich, ale w uzasadnionych momentach niekiedy po nie sięgam. Nie jestem przekonany co do ich skuteczności, co nie znaczy, że całkiem się od nich odżegnuję.

Pytanie 9/15

Podpowiadam, jak w kreatywny sposób rozwiązać konflikt. Daję konkretną radę, ale się nie wtrącam. Uczę je asertywności i stawiania granic. Jeśli trzeba, interweniuję. Mam dziesiątki dobrych rad, którymi dzielę się z dzieckiem.

Pytanie 10/15

Przypominam, że to jego obowiązek – ustaliliśmy zasady. Zamieniamy sprzątanie w grę albo zabawę. Wskazuję konkretne kroki: co i w jakiej kolejności zrobić, żeby było szybciej. Mnie też czasem się nie chce. Jeśli widzę, że to akurat ten dzień, odpuszczam i przekładam sprzątanie na jutro.

Pytanie 11/15

Staram się mu pomóc zrozumieć dane zagadnienie. Przekazuję mu wiedzę poprzez zabawę. Przekazuję mu konkretne "know how". Zachęcam, żeby próbowało. Jeśli nie jest w stanie dalej zrozumieć problemu, tłumaczę, aż wreszcie zrozumie.

Pytanie 12/15

Daję dziecku kieszonkowe i nie ingeruję, na co je wydaje, ale tłumaczę, w jaki sposób się oszczędza. Uczę je, jak planować wydatki, oszczędzać, robić zakupy. Czasem blokuję niezbyt mądre decyzje finansowe mojego dziecka. Ustalam zasady – kieszonkowe zależne od obowiązków. Ufam, że dziecko dobrze zarządza pieniędzmi – jeśli nie, rozmawiamy.

Pytanie 13/15

Wtedy, gdy widzę, że jest to potrzebne. Regularnie – to podstawa naszej relacji. Raczej przy okazji, np. podczas wspólnych zajęć. Często – rozmowy o uczuciach są także forma wychowywania.

Pytanie 14/15

"Tata zawsze mnie rozumie". "Z tatą nigdy nie jest nudno". "Tata to mój motywator". "Tata zawsze wie, co robić".

Pytanie 15/15

Rozwijać, inspirować, pokazywać, jak być sobą. Zapewniać bezpieczeństwo. Wpajać zasady i rozwijać charakter. Być blisko, rozumieć i wspierać bez oceniania.

Brakuje jeszcze 15 odpowiedzi

Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik

Przeczytaj źródło