Słynna willa we Wrocławiu sprzedana po latach. Nowy właściciel zdradza plany

1 tydzień temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.

Po kilku latach nieudanych poszukiwań nowego właściciela willi Guttentaga we Wrocławiu ten legendarny budynek został sprzedany. Rezydencja z XIX w. przy ul. Legnickiej znalazła się w rękach fundacji Steiger — informuje "Gazeta Wrocławska". Nowy właściciel zdradził plany związane z willą.

Fundacja Steiger — międzynarodowa organizacja misyjna, której działalność koncentruje się na młodzieży — kupiła willę Guttentaga od prywatnego właściciela za blisko 7 mln zł. Wcześniej budynek wyceniany był wyżej, ale cenę opuszczono. Teraz fundacja zbiera pieniądze na remont, ma bowiem konkretne plany związane z przyszłym przeznaczeniem budynku. Jak informuje "Gazeta Wrocławska", w okazałej rezydencji przy Legnickiej powstanie tzw. dom społecznościowy, który będzie miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i współpracy międzynarodowej.

W willi miał być hotel, będzie dom społecznościowy

Willa Guttentaga jest jednym z najstarszych budynków w tej części Wrocławia. Została wybudowana w 1889 r., na podstawie projektu mistrza murarskiego E. Schoena. To jeden z niewielu budynków, które przetrwały oblężenie Wrocławia w 1945 r. W okresie międzywojennym właścicielem budynku był dworski jubiler Alfred Guttentag. Po II wojnie światowej w willi mieścił się żłobek. Willa z biegiem lat coraz bardziej niszczała, ale ostatecznie w 2005 r. znalazła nowego właściciela, który przeprowadził jej kompleksową renowację. Były plany uruchomienia tutaj hotelu z restauracją, ale nie zostały zrealizowane i w 2014 r. willa ponownie trafiła na rynek sprzedaży nieruchomości.

Zdjęcia willi z XIX w. można zobaczyć m.in. na facebookowym profilu miasta Wrocław.

Budynek przy ul. Legnickiej ma ponad 740 m kw. powierzchni. Składa się z czterech kondygnacji, jest też wyposażony w windę. W całym obiekcie znajduje się łącznie 19 pokoi z własnymi węzłami sanitarnymi.

Teraz willa zyska nowe życie. Fundacja Steiger stworzy tam dom społecznościowy dla około 20 osób z możliwością zakwaterowania kolejnych oraz kawiarnię. Będą tam organizowane m.in. wystawy, koncerty czy warsztaty, w planach są także przestrzenie usługowe.

— Dom będzie otwartą przestrzenią dla młodych ludzi, którzy szukają sensu, kierunku i miejsca, gdzie mogą wyrazić siebie w sposób twórczy. Wyobraź sobie miejsce, w którym młodzi ludzie mogą napić się dobrej kawy, poznać osoby z innych kultur, przeczytać książkę, posłuchać koncertu lub wziąć udział w inspirującej dyskusji. Miejsce otwarte, dostępne dla każdego, bez względu na pochodzenie, poglądy czy przekonania — mówi "Gazecie Wrocławskiej" Anna Greenwood, założycielka fundacji Steiger Polska.

Przeczytaj źródło