Setki tysięcy kar za brak OC. Skomplikowany system – czego się wystrzegać?

5 dni temu 13
Reklama 3 tysiące złotych na miesiąc.
  • Wysokość kary za brak OC zależy od okresu, przez jaki nie mieliśmy aktywnej umowy ubezpieczenia
  • Już po dwóch tygodniach spóźnienia kara osiąga maksymalną wartość 9330 zł
  • Jeśli zapomnimy o zawarciu umowy OC na kolejny rok, umowa odnowi się automatycznie, jednak od tej zasady są wyjątki
  • To właśnie te wyjątki w większości przypadków odpowiadają za setki tysięcy wezwań, jakie w ciągu roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysyła do właścicieli pojazdów nieobjętych obowiązkowym ubezpieczeniem

Kupując samochód, musimy zadbać o to, by był ubezpieczony w zakresie OC (odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu). Jeśli używane auto jest ubezpieczone, kupujący może korzystać z istniejącego ubezpieczenia do końca jego ważności; jeżeli nie jest, auto trzeba ubezpieczyć jeszcze w dniu zakupu i koniecznie przed rozpoczęciem jazdy. Spóźnienie z zawarciem umowy ubezpieczenia OC o jeden dzień (mamy czas do północy) kosztuje 1870 zł. I, co ważne, kara nie zwalnia od obowiązku kupna polisy.

Podobnie z nowym samochodem: musi być ubezpieczony w dniu rejestracji.

Przeczytaj także: Setki "bezpańskich" Tesli wyrzuconych z parkingu przy centrum handlowym. Ameryka śmieje się z Elona Muska

Kupujesz używane auto? Upewnij się, że jest ubezpieczone

Zdarza się, że samochód w krótkim czasie przechodzi kilka razy z rąk do rąk i ostatecznie kupując go, dostajemy potwierdzenie zawarcia umowy OC wystawionej na nazwisko jednego z poprzednich właścicieli. Skąd pewność, że ktoś tej umowy nie wypowiedział?

Ważność polisy OC można sprawdzić na dwa sposoby:

  • wchodząc na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w zakładkę "sprawdzenie ubezpieczenia sprawcy wypadku". Można po prostu wpisać w wyszukiwarkę hasło: "sprawdzenie OC sprawcy wypadku" – i dostaniemy linka, który doprowadzi nas do sekcji sprawdzeń. By sprawdzić ważność OC, wystarczy dysponować numerem rejestracyjnym auta, może to zrobić każdy. System wygeneruje odpowiedź wraz z numerem ważnej polisy.

System w ciągu kilku sekund generuje odpowiedź na temat OC auta

System w ciągu kilku sekund generuje odpowiedź na temat OC autaŻródło: Auto Świat

Uwaga: jeśli system odpowie, że nie ma danych na temat polisy pojazdu, o który pytamy, oznacza to, że prawdopodobnie samochód nie jest ubezpieczony.

  • dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela; z ubezpieczycielem należy się i tak skontaktować, aby potwierdzić zmianę własności auta i ewentualnie przepisać na siebie umowę OC – wtedy na pewno nikt jej nie wypowie.

Kupiłeś używany samochód z polisą OC? Pilnuj terminu

Polisa OC posiadacza pojazdu co do zasady odnawia się automatycznie, o ile nie odnowimy jej w porozumieniu z ubezpieczycielem. Jest jednak kilka "ale": polisa zawarta przez poprzedniego właściciela samochodu nie odnawia się automatycznie. W takim przypadku nie dostaniemy też od ubezpieczyciela żadnego przypomnienia. To oznacza, że sami musimy zadbać o to, aby najpóźniej na dzień przed wygaśnięciem starej polisy zadbać o zawarcie nowej umowy ubezpieczenia OC.

Zawierasz umowę ubezpieczenia OC? Lepiej zapłać od razu, nie w ratach

Lepiej zapłacić za polisę OC od razu – i to nie tylko dlatego, że tak jest (zazwyczaj) dużo taniej. Także dlatego, że jeśli zdarzy nam się zapomnieć o zapłacie jednej z rat, umowa nie odnowi się automatycznie. Od zapomnienia o zapłacie raty za polisę do zapomnienia o terminie jej ważności jest bardzo blisko!

W idealnej sytuacji polisa OC odnawia się tak

Jeśli mamy opłaconą w całości polisę OC, możemy być spokojni, że – gdyby zdarzyło nam się zapomnieć o jej odnowieniu – ubezpieczyciel zawrze umowę sam ze sobą (choć w naszym imieniu) na kolejny rok – z obowiązkiem płatności z naszej strony. Może nie będzie to najtańsza możliwa opcja, ale przynajmniej nie grożą nam żadne kary.

Jednak ubezpieczyciele mają obowiązek (i robią to) przypominać posiadaczom polis o zbliżającym się terminie ważności. Z odpowiednim wyprzedzeniem można spodziewać się oferty na nową polisę OC – na tym etapie oferta podlega negocjacji, można ją rozszerzyć albo zawęzić (niezmienne, bo obowiązkowe, jest tylko podstawowe ubezpieczenie OC). Na tym etapie można też zmienić ubezpieczyciela, jeśli mamy na to ochotę.

Setki tysięcy "zapominalskich" każdego roku

Zasady związane z odnawianiem się polis OC są, jak widać, pełne wyjątków, a to rodzi błędy ze strony właścicieli samochodów. Za błędami idą kary, których jest coraz więcej. Jeszcze w 2018 roku UFG wysłał do właścicieli samochodów 93 tys. wezwań do złożenia wyjaśnień (w praktyce: wykrył tyle braków w ubezpieczeniu OC); W 2023 r. wezwań było już 350 tys., w roku 2024 podobnie dużo.

Tyle wynoszą kary za brak OC w 2025 roku

Samochód osobowy:

  • od 1 do 3 dni – 1870 zł
  • od 4 do 14 dni – 4670 zł
  • powyżej 14 dni – 9330 zł

Samochód ciężarowy:

  • od 1 do 3 dni – 2800 zł
  • od 4 do 14 dni – 7000 zł
  • powyżej 14 dni – 14 tys. zł

Inny pojazd (motocykl, motorower, itp.):

  • od 1 do 3 dni – 310 zł
  • od 4 do 14 dni – 780 zł
  • powyżej 14 dni – 1560 zł
Przeczytaj źródło